| dinuroby a întrebat:

Cum pot deveni actor la vreo 12 ani si ceva?

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca esti din Bucuresti, ai inclinatii si ai urmat ceva cursuri de actorie, ai avea oarece sanse. Din cate stiu eu se fac destule castinguri pentru anumite filme sau reclame, unde copiii talentati au sanse sa se afirme. Pe de alta parte, daca parintii tai ar fi actori, atunci sansele tale de a le calca pe urme ar creste simtitor.

| darrio2007 a răspuns:

Urmeaza intii o scoala si apoi vei deveni actor.Cam greu la varsta ta daca nu ai pile si ceva euroi.

| chivas21 a răspuns:

Cu relatii! Daca parintii tai sau unul dintre ei sunt actori! Asta e Romania, nu te i`a nimeni degeaba! laughing Sau sa ai un nash regizor! happy

| Lorelai a răspuns:

Daca crezi ca ai talent, te inscrii la diferite castinguri, preselectii!happy

| Gentiana a răspuns:

Ar trebui cam de mic sa ai asemea ''actorie''...Nu gata:daca tu nu sti sa faci nimic in actorie poti deveni actor! Iit trebuie mult talent, daca vrei sa ajungi in fata milioanelor de oameni.

| RainDrop a răspuns:

Depinde de experienta, si daca te aleg ei.

| Andutsaa a răspuns:

Iti trebuie niste cursuri intai, pentru ca nu este asa usor, bati din palme si gata totul se rezolva.Eu fac teatru si este foarte greu, nu vreau sa te speri dar... Vorbeste cu parintii tai si mergi la un club de teatru, da-ti silinta iar cu timpul vei vedea rezultatele.

Te-am pupat:*pa-pa!:*

| zamolczezingri31 a răspuns:

Simplu! Te pregatesti cam vreo 3-7 luni zilnic in fata oglinzii astfel: 1)Pentru a avea dictie, iei un creion intre dinti si te apuci de recitat(la inceput citindu-le, apoi, pe parcurs recitate pe de rost cu intonatie) poeziile lui Eminescu,, Grigore Alexandrescu, Alecsandri, Cosbuc, Goga, Paunescu, Dan Fundoianu, Ana Blandiana, Corneliu Vadim Tudor, Nelu Grigore, Ion Minulescu, Emil Iser si La Fontaine.Acest exercitiu sa dureze cel putin 33 de minute, cu voce tare. Apoi te apuci inca 13 saptamani de citit si spus intonat, monologuri alese din:Sadoveanu, Caragiale, Rebreanu, Shakespeare, Vintila Corbul, Pavel Corut, Rodica Ojog Brasoveanu, Cosma Brasoveanu, Eugen Barbu, Alecsandri, Mircea Eliade, Alexandre Dumas tatal, Michel Zevaco, Jules Vernes, etc., tot asa minimum 33 de minute zilnic. Dar tot in aceasta perioada vei mai face un mic efort sa inveti sa canti, cat de cat.Insa in prim plan sta FOLCLORUL romanesc sau muzica populara romaneasca, cum ar fi: cantece interpretate de Maria Tanase, Zavaidoc, Gica Petrescu, Maria Cornescu, Titiana Mihali, Sofia Vicoveanca, Nelu Balasoiu, Ion Dolanescu, Maria Ciobanu, Maria Lataretu, Lucretia Ciobanu, Tiberiu Ceia, Petre Sabadeanu, Achim Nica, Steliana Sima, Floarea Calota, Daniela Condurache, Angela Moldovan, Ileana Sararoiu, Romica Puceanu, Gabi Lunga, Valeriu Sfetcu, Ileana Ciuculete, etc. Dupa ce ai inceput sa misti cate putin in aceasta perioada, mergi cu mama sau tata la Televiziunea Romana sau alta televiziune centrala si dai proba pentru seriale si filme.Acesta este inceputul.Bafta! Vreau sa aud ca ai reusit.