Întrebare recomandată | Stallone a întrebat:

Cum pot obtine brevetul de turism daca am terminat facultatea de limbi straine?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Brevetul de turism se acorda doar cetatenilor romani si celor straini cu domiciliul si un permis de munca in Romania.
Trebuie sa aveti un atestat de limba straina de circulatie internationala.
Ca pregatire profesionala trebuie:

sa fiti absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate cu profil de turism si sa aveti minim 2 ani experienta in domeniu sau sa aveti diploma de absolvire a unui curs de formare manageriala de minim 6 luni;
sa fiti absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate, indiferent de profil, in acest caz fiind obligatorie experienta in domeniu;
sa fiti absolventul unei scoli post-liceale sau al unui liceu (cu profil de turism sau nu, in cazul in care este alt profil se va mari perioada de experienta minima obligatorie) si:

- sa faca dovada experientei in domeniu
- sa fie absolvent al unui curs de formare manageriala in industria hoteliera si turistica, specific functiei.
În vederea obtinerii brevetului de turism persoana fizica trebuie sa depună la sediul instituției publice centrale responsabile în domeniul turismului, următoarea documentaţie:
a) cerere pentru eliberarea brevetului de turism, conform modelului prezentat în anexa nr. 16 la prezentele norme metodologice;
b) curriculum vitae cu precizarea expresă a pregătirii profesionale şi a experienţei profesionale;
c) copie de pe actul de identitate, certificată pentru conformitate de către titular;
d) copie de pe actele care atestă pregătirea profesională, certificată pentru conformitate de către titular;
* cursul de formare managerială în turism trebuie să aibă o durată de 6 luni (720 ore) şi să fie acreditat de Autoritatea Naţională de Calificări.
e) copie de pe actele care atestă experienţa profesională, certificată pentru conformitate de către titular;
* dovada vechimii în muncă în domeniul turismului, într-o activitate calificată pe specialitate (conform art. 49) se va efectua prin următoarele modalități, după caz:
- copia carnetului de muncă certificată pentru conformitate de către titular (valabil până la data de 01.01. 2011);
- copia contractului individual de muncă, certificată pentru conformitate de către titular, însoțită de o adeverință de salariat din care să rezulte vechimea în muncă;
- extras REVISAL, vizat pentru conformitate de reprezentantul legal al operatorului economic angajator;
- copie cerificată pentru conformitate de către titular ale actelor societății de turism și copia certificatului de clasificare sau licenţei de turism, după caz.
f) certificat valabil de cazier judiciar, fără înscrisuri;
g) certificat de cazier fiscal apartinand solicitantului din care sa rezulte ca nu a savarsit fapte sanctionate de legile finaciare, vamale si cele care privesc disciplina financiara.
h) copie de pe atestatul de limbă străină de circulaţie internaţională, certificată pentru conformitate de către titular, cu excepţia:
1) absolvenţilor, cu examen de licenţă, a unei facultăţi acreditate specializare turism, absolvenţilor unui master sau doctorat în turism;
2) absolvenţilor unor forme de învăţământ cu predare într-o limbă de circulaţie internaţională;
3) absolvenţilor facultăţilor de specialitate cu predare într-o limbă străină de circulaţie internaţională şi cei ai facultăţilor de relaţii internaţionale/afaceri internaţionale;
4) celor care fac dovada că au lucrat la firme de turism în afara României cel puţin un an;
5) cetătenilor români cu dublă cetățenie;
6) absolvenţilor unor cursuri postuniversitare de limbi străine;
7) cabanierului.
Legislatie aplicabilă în vigoare pentru BREVETE DE TURISM
- Hotărârea de Guvern nr. 1267 din 8 decembrie 2010 privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licentelor si brevetelor de turism, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 866 din 22 ianuarie 2011, modificata si completata prin HG nr 121/2013.
- Ordinul Presedintelui ANT nr. 65/2013 pentru aprobarea Normelor metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licenţelor şi brevetelor de turism, publicata in Monitorul Oficial nr. 353 bis /14.06.2013.

| Stallone explică (pentru mihai69):

Bravo poti folosi google. Eu vreau sa stiu cata experienta imi trebuie.

| mihai69 a răspuns (pentru Stallone):

Dacă ai fi citit atent, scrie mai sus (sau în Ord. Preș. ANT 65/2013): minimum doi ani, maximum cinci. În funcție de pregătirea pe care o ai și tipul brevetului solicitat.

| Danzell a răspuns:

Printr-un curs acreditat

| Danzell a răspuns:

Pentru animator nu ai nevoie de brevet... nici macar facultate pe turism.
ca ghid turistic poti merge doar pe cursuri acreditate. la fel, nu ai nevoie de facultate pe turism

garantez ca nu se referea la manager de hotel sau touroperator. pentru ca trebuie sa detii functie de management.
ca agent de turism la fel. exista cursuri de pregatire/ calificare /whatever.

| Stallone explică (pentru Danzell):

La alea 2 ma refeream happy

| Danzell a răspuns (pentru Stallone):

A ok. raspunsul e tot acelasi tongue
mai intai trebuie sa ajungi pana in stadiul de promovare intr-o functie de management. cerintele pentru brevet gen experienta vin de la sine. pentru ca altfel nu ai cum sa ajungi in post de management laughing inclusiv facultatea pe turism.
daca vrei sa faci ceva care sa te ajute, in cazul in care ai afinitate pe agentii de turism si touroperatoare, iti recomand sa faci cursurile IATA acreditate. stiu sigur ca la Universitatea Romano-Americana se organizeaza cursurile. costa cam 700Euro(din cate tin minte de acun 2-3 anul) dar se merita.
cu un curs IATA, orice angentie de turism care te angajeaza poate intra pe sectorul de turism extern.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Curs acreditat.

| Stallone explică:

Manager