Întrebare recomandată | AlexandraAle30 a întrebat:

Cum pot verifica online daca sunt angajata si daca mi se platesc contributiile?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa stii ca esti angajata, daca ai incheiat un contract individual de munca si lucrezi, trebuia sa semnezi si sa primesti un exemplar al contractului.
Se poate verifica daca esti asigurata de sanatate, astfel:
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.