| Girly97 a întrebat:

Am o mica problema, sunt angajata din 28 august 2019 si nu sunt sigura daca angajatorul mi-a platit "taxele" lunare de care am inteles ca trebuie sa le suport. Nici astazi, 20 septembrie 2019 nu sunt asigurata la sanatate iar ziua salariului este 10. Am primit salariul pentru cele trei zile din august dar simt ca nu mi se platesc contributiile la stat deoarece nu am fluturas de salariu, nu se da. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Fiind abia angajata, nu cunosc foarte bine legislatia muncii.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stai linistita, deocamdata!
Tu nu lucrezi nici de o luna, nici nu stii cum se petrec lucrurile in contabilitatea firmelor.
Ai primit salarul "in mana" la data de 10 a lunii prezente. Luna contabila se va incheia dupa sfarsitul acestei luni, dupa care firma va trebui sa plateasca "taxele", pana la mijlocul lunii.
Datorat birocratiei, abia peste cca. 3 luni dupa data angajarii vei aparea ca asigurat la CNAS si in alte evidente.

In al doilea rand, daca in contractul de munca ai stabilit un salar fix si tu ai lucrat fiecare zi cate 8 ore (fara ore suplimentare) atunci trebuie sa primesti banii stabiliti in contract - chiar daca nu primesti si explicatii "pe o fituica". happy

| Gizăz a răspuns:

Eu am aparut ca asigurat pe site aproape la cinci luni de la angajare si am un loc de munca serios. Dureaza. Ceea ce e intr-adevar dubios e ca nu aveti fluturas.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gizăz):

Pontaj si stat de plata e obligatoriu conform legii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din primul salar se plătește prima rată la asigurările sociale.
Apoi cei de la asigurările soclaie te înregistreazăă în sistem. Asta ar trebui să se facă automat cu un robot, dar de face cu mâna, sau se verifică și se setează de către un operator. Apoi doar după aceea totul se face automat. Au trecut doar 10 zile de la primul salar. Birocrația e mare, ai puțintică răbdare.

| Raducons a răspuns:

Nu mai sta acolo daca isi bat joc, gaseste alt job, poate e mai bun