| atianin a întrebat:

Cum poti sa iti incepi viata de la 0 cand nu mai ai nici un ban in buzunar si nici de munca nu prea se mai gaseste? Astept sugestii.

Răspuns Câştigător
| 80Cris a răspuns:

Iti iei inima in dinti si cauti peste tot, rogi daca e nevoie, apelezi la cunostinte care stii ca te-ar indruma undeva. Si in primul rand nu-ti pierzi speranta, lupti, iti cauti un motto dupa care sa te ghidezi, care sa te impulsioneze. Puterile si resursele umane sunt infinite, profita de orice lucru marunt si cauta si acolo unde nu ai crede ca vei gasi ceva! Pana la urma vei reusi! Bafta!

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

In 3 pasi foarte simpli (3 zile):
1. te rogi o zi intreaga (cu post negru) lui Dumnezeu sa iti arate calea
2. a doua zi iti stabilesti toate reperele pe care le ai de facut, pui in balanta ce vrei sa realizezi si iti masori (din exterior daca poti) propriile competente; vezi ce poti face cu ceea ce stii pana acum, ce calificare ai si cine te-ar angaja; iti stabilesti un ideal.
3. incepi sa iti cauti de lucru, indiferent daca primul job e cel mai josnic posibil, atata timp cat aduce un ban, accepta-l! in timpul asta iti urmezi idealul in pasi simpli si realizabili (pe principiul orice calatorie in jurul lumii incepe cu un pas), adica in timpul liber iti finalizezi studiile, sau faci alte studii de calificare si iti cauti un job, poate, mai bun.

Succes.

| Florin_2297 a răspuns:

Pai imprumuta niste bani de la niste rude sau persoane de incredere si cauta un loc de munca in strainatate sau in cluj, giurgiu acolo unde inca se mai cauta constructori, daca ai alta abilitate incearca sa muncesti pe la o firma cu cazare si mancare. succes

| pac2oo6 a răspuns:

Daca stai in casa nu ai nici o sansa, cel mai bine e sa iesi sa cunosti oameni noi si de acolo sa iti schimbi viata prin ei o sa gasesti si de lucru si asa mai departe.

| Reinkaos a răspuns:

Pai eventual te poti imprumuta de la cineva si normal ca vei incerca sa-ti inmultesti banii aia. Alta solutie rationala nu as putea gasi.

| EBE a răspuns:

Iti vinzi un rinichi si ai bani, daca ai bani iti poti inchiria ceva unde sa locuiestilaughing