| anonim_4396 a întrebat:

Cum preferati sa se desfasoare un interviu de recrutare, formal sau informal? De ce? Ati avut parte de vreun interviu mai neobisnuit? Impartasiti-ne din experientele voastre!

6 răspunsuri:
| MihaiA a răspuns:

La ce te referi cand spui formal sau informal? Mie unu mi-ar placea o intalnire cu un viitor sef, care sa te ajute sa te destinzi, multi dintre noi suntem prea formali cand mergem la un interviu, practic ascundem o mare parte din comportamentul nostru.
Ce. daca am fi mai destinsi nu am avea aceeasi experienta profesionala? Multe persoane dau gres cu anumite raspunsuri, sau balbaieli la interviuri, din cauza stresului.
De ex. am fost la un interviu la o firma in trecut, unde la intrebarea : ce ti-ai dorii pentru viitor, am dat un raspuns de genul " bineinteles. in afara de casa, masina, bani si un job bine platit... etc etc ". Cel care urma sa`mi devina sef a ras, eu am ras, stresul trecuse, job`ul l-am primit happy.
Practic, si la subiect, as prefera un interviu mai deschis decat unul prea formal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cojo - eu fac si interviuri informale. Gresesc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine a fost un interviu inedit, a durat 3 zile 8-9 ore pe zi.
In prima zi am vizitat firma, mi s-a prezentat posibilul serviciu, am fost intrebat mai mult chestii despre mine (probabil sa vada cum gandesc), in aceeași zi am fost dus la restaurant (am perticipat la o intalnire de afaceri a firmei, eu eram in plop si plopul in aer). Per total, in prima zi am ras cu cei de la viitoarea firma aproape nonstop (mai ales in cele 5 ore la restaurant).
A doua zi am fost dus la o intalnire mai formala pe teme economice (acolo am fost mai rau ca nuca in perete), unde cu toate ca toti vorbeau limba locala, au ales sa vorbeasca in engleza ca sa inteleg si eu, lucru inutil din punctul meu de vedere, pentru ca eu oricum nu intelegeam terminologia folosita.
In a treia zi am stat pe capul angajatilor firmei, care mi-au explicat cam ce se face in firma, si cam ce este necesar sa stiu. Dupa vreo 4 ore cu angajatii am avut interviul final cu managerii firmei, si in 15 minute dupa interviu mi-au dat oferta lor, pe care am si acceptat-o tot in ultima zi.
Cazarea, masa, si transportul mi-au fost asigurate integral de firma (oricum eu nu mi-as fi permis mai nimica acolo)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In costum de baie.

| mitica_6163 a răspuns:

Prefer un interviu informal. Cele formale inhiba prin solemnitate, motiv pentru care cred ca rezultatul este viciat. Am observat ca interviurile sablon (formale) sunt preferate de agentiile de recrutare, care de obicei fac selectii pentru marile companii. Firmele mici-mijlocii prefera un interviu practic, adica discutii referitoare la aptitudinile candidatului, studii, experienta etc. Stupiditatea anumitor intrebari din cadrul interviului formal (sablon)este binecunoscuta, candidatii pregatesc raspunsuri anterior interviului, de cele mai multe ori aceste raspunsuri nu descriu adevarata personalitate a intervievatului, fapt pentru care acest tip de interviu isi pierde obiectul si tinde sa se perimeze.

| cojo a răspuns:

Interviurile trebuie sa se desfasoare formal... doar daca nu cumva aplici pentru un post de clovn happy