| anonim_4396 a întrebat:

Cum scriu o scrisoare de intentie reusita?

5 răspunsuri:
| cotzobel a răspuns:

Si mai ai aici un site:
http://www.ejobs.ro/......e-Intentie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Intră pe ejobs.ro și găsești o multitudine de modele de scrisori de intenție și nu numai.
Mult succes.
Pa, pa.

| Bacalov a răspuns:

Informandu-te vis-a-vis de cerintele postului, atuurile acestuia si incepand cu: Stimate Domn/Doamna,

Iar apoi... depinde ce cere postul...
Personalitatea sociabilă, experienţa în marketing şi key accounting, alături de studiile economice finalizate sunt argumentele pe care m-am bazat cand am decis sa îmi depun candidatura pentru postul vacant, menţionat în din presa locală.
Cred că este foarte important să mentin o viziune pragmatică şi realistă asupra aspectului practic al carierei mele, concomitent cu dezvoltarea pregătirii academice. Sunt de parerea ca in orice domeniu performanta este un rezultat cert al competitivităţii. Iar concurenta este factorul ce separa liderii de piaţă de societăţile mediocre.
Aplic pentru acest job, deoarece vine in intimpinarea dorintei de a lucra intr-un mediu concurential, performant şi... cu reale posibilităţi de afirmare.
Vă stau la dispoziţie pentru a raspunde oricăror întrebări suplimentare, la o dată convenabilă pentru dumneavoastră.
Vă mulţumesc pentru timpul şi atenia dumneavoastră.
Cu stimă,
zuzu uncle bens

| adrianadriana a răspuns:

Scrisoarea de intentie trebuie sa contina in mare parte cv-ul tau mai detaliat, care sunt realizarile tale, de ce vrei sa obtii postul respectiv care sunt abilitatile tale si de ce te-ar angaja respectiva firma.trebuie sa le dai impresia ca au nevoie de tine asa cum ai tu de ei, ca le esti util si nici o alta persoana nu poate ocupa acel post in afara de tine.
iti recomand sa intri pe ejobs si cu siguranta vei gasi un model de scrisoare de intentie.
daca stii ceva despre istoria firmei la care vrei sa te angajezi poti scrie in cateva cuvinte ce stii despre ea, cu ce se ocupa, sa reiese ca ai habar cam cu atributiile pe care le vei avea in cadrul ei.sa scrii ca esti o persoana mobila, sociabila, deschisa la nou, ca ai spirit de echipa, ca esti responsabila, rezistenta la stress.
deaca ai mai fost angajat sa dai numele persoanelor si nr de tel, care pot da referinte cat mai bune despre tine.
toate acestea aranjate intr-o pagina max doua, pentru ca cel ce o citeste sa nu se plictiseasca ci sa ii trezeasca interesul de a te cunoaste si chema la interviu.
mult succes!