| Rizer a întrebat:

Scrisoare de intentie sau scrisoare de motivatie este tot una?

4 răspunsuri:
| undercovergirl a răspuns:

Buna,

Scrisoare de intentie difera de cea motivationala si sa-ti explic de ce.
Scrisoarea de intentie este un scurt rezumat al carierei tale si nu numai. Poti vorbii despre experienta ta si despre calitatile tale - vizavi de jobul pe care il vrei, si de ce compania respectiva ar trebui sa te angajeze. Practic, tu te vinzi prin aceasta scrisoare.
Diferenta foarte mare fata de scrisoarea motivationala nu ar fi, decat simplul fapt ca aici se enumera doar calitatile tale in paralel cu experienta si daca vrei ( eu consider ca este necesar ) un nume si un nr. de contac, pentru eventualele intrebari din partea viitorului angajator.
Ambele scrisori sunt de o reala importanta, eu as puncta mai mult pe scrisoarea de intentie, este mai ampla si poate contine totul despre tine, inclusiv nume si nr. de contact.
Sper ca te-am lamurit catusi de putin. pupici. happy

| madalinutza a răspuns:

Nu.Nu e tot unabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este totuna!

| ralukutz_6310 a răspuns:

Desigur.