| Roxyr a întrebat:

Cum se calculeaza cifra de afaceri la o societate platitoare de TVA incepand cu luna septembrie 2010 pentru depunerea declaratiei 392?

Răspuns Câştigător
| quintron a răspuns:

- Declaratia 392A se depune de către – persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA cu cifră de afaceri între 0 şi 10. 000 euro, conform art. 156 indice 3 alin. (4) din CF şi pct. 80 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a CF aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, plafonul de 10. 000 euro se stabileşte la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, respectiv 4, 2296 lei/euro (curs valabil pentru 31 decembrie 2009).

- Declaratia 392B se depune – de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA care au realizat în anul precedent o cifră de afaceri între 10. 000 euro şi 35. 000 euro, conform art. 156 indice 3 alin. (5) din CF şi pct. 80 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a CF aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, cursurile de schimb valutar folosite sunt:
* pentru plafonul de 10. 000 euro cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, respectiv 4, 2296 lei/euro (curs valabil pentru 31 decembrie 2009);
* pentru plafonul de 35. 000 euro cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării, respectiv 3, 3817 lei/euro.

TERMEN DEPUNERE – 25. 02. 2010

Declaratia 392A si 392B se depune, in format electronic, astfel:
- la registratura organului fiscal competent;
- la posta, prin scrisoare recomandata catre AFP.

In concluzie – DECLARATIA SE DEPUNE LA AFP/CIRCA FINANCIARA/FINANTELE DIN LOCALITATEA FIECAREI FIRME.

Formatul electronic, depus pe suport electronic, va fi insotit de formularul editat de persoana impozabila cu ajutorul programului de asistenta, semnat si stampilat, conform legii.