| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cum se calculeaza cifra de afaceri?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Iti pot recomanda un site, citeste si ai sa vezi:
www.contabilul.ro/a/2829/Calculul-cifrei-de-afaceri-pentru-TVA.htmn.Sper ca iti va fi de folos.

3 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Cifra de afaceri reprezintă suma totală a veniturilor din operaţiuni comerciale efectuate de un agent economic într-o perioadă de timp determinată. Nu include veniturile financiare şi excepţionale.
Cifra de afaceri totală (CA) reprezintă totalitatea afacerilor unei societăţi, evaluate la preţurile pieţei sau suma totală a veniturilor din operaţiuni comerciale efectuate de o întreprindere într-o perioadă de timp determinată.
Cifra de afaceri netă (CA ) este formată din producţia vândută, veniturile din vânzări de mărfuri şi venituri din subvenţii de exploatare aferente vânzărilor.

Astea le-am scris dintr-un proiect pe care il fac acum exact despre cifra de afaceri. Este o chestie imensa, eu ti-am dat doar cateva definitii. Daca vrei mai mult, ma cauti pe privat.

Alte răspunsuri