| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum se numeste job-ul unui creator de coperta de carte?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Legator

| NLS a răspuns:

Print Designer, daca te referi la coperta in ansamblu (titlu, subtitlu, alte notite, textura, gradient, alegerea paletei de culori in corespondenta cu tema si povestea cartii, eventuale desene si/sau ilustratii 2D sau cu efect 3D).
Si uneori tot el se ocupa si de ilustrațiile din carte,
daca e cazul, si daca e priceput la schite, desen, pictura (/digitala).

| StrongHeart a răspuns:

Copertar laughing

| Nilsson a răspuns:

Designer grafică, bănuiesc, dar ei nu se ocupă numai de asta fiindcă la cât de puține cărți se scot, ar muri de foame.
Pentru asta trebuie conștiințe de editare foto cum ar fi Photoshop/Ilustrator și ei se ocupă de asemenea și de pliante publicitare, bannere grafice, panouri și multe alte chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ilustrator?

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa zic si eu. happy Poate si "grafician".