| alicyanimphea a întrebat:

Cum se poate obtine diploma de invatator sau de educator? Este neaparat necesar sa fi terminat liceul pedagogic sau liceul la profil filologie? Ma intereseaza cam care ar fi pasii pentru obtinerea acestei diplome.

3 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa faci facultatea de Litere

| Serenity_3531 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de pedagogie si stiinte ale educatiei

| enya_2479 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de Stiinte ale Educatiei pentru a fi invatator-educator, stiu ca la aceasta facultate se da si un fel de admitere(un test de limba romana, trebuie sa canti un cantec pentru copii sau sa reciti o poezie si sa desenezi ceva semnificativ). Diferenta intre Stiinte ale Educatiei si Facultatea de Litere este ca in urma absolvirii facultatii de litere poti preda la liceu sau la universitate in cazul in care optezi sa faci si doctorat.Mai ai posibilitatea ca in facultate sa faci modulul psihopedagogic, in primii 3 ani ciclul de licenta poti sa predai pana la clasa a X a orice materie studiata in cadrul facultatii care o urmezi dar adaptata la nivelul elevilor. Daca vrei sa predai la clasele a XI-XII trebuie sa faci inca 2 ani in timpul masterului tot acest modul psihopedagogic, in clasele a XI-XII se trece pe aprofundare si informatiile sunt mai complexe. Daca esti la buget acest modul e gratis daca esti la cu taxa se plateste 3 milioane pe an.Nu doar studenti pot urma cest modul ci si persoane care au terminat o facultate sau nu au un servicii.