| andreidin a întrebat:

Cum sta treaba cu intervalele la matematica? Cand este interval deschis si interval inchis? Imi puteti spune?

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Acest link te ajuta sa inveti sau sa rememorezi lectia, dupa caz:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Interval_%28matematic%C4%83%29

| halogen001 a răspuns:

Interval inchis e atunci cand intervalul contine extremitatile si deschis cand nu le contine. Poate fi inchis la stanga si deschis la dreapta, poate fi inchis la ambele capete, poate fi deschis la ambele capete.
Exemple:
Fie a, b din R, a < b
[a, b] = {x din R | a ≤ x ≤ b } = interval inchis la ambele extremitati
(a, b) = {x din R | a < x < b } = interval deschis la ambele extremitati
[a, b) = {x din R | a ≤ x < b } = interval inchis la stanga si deschis la dreapta
[a,∞ ) = {x din R | a ≤ x } = interval inchis la stanga
(a,∞ ) = {x din R | a < x } = interval deschis la stanga

| halogen001 a răspuns:

Interval inchis e atunci cand intervalul contine extremitatile si deschis cand nu le contine. Poate fi inchis la stanga si deschis la dreapta, poate fi inchis la ambele capete, poate fi deschis la ambele capete.
Exemple:
Fie a, b din R, a < b
[a, b] = {x din R | a mai mic sau egal x mai mic sau egal b } = interval inchis la ambele extremitati
(a, b) = {x din R | a < x < b } = interval deschis la ambele extremitati
[a, b) = {x din R | a mai mic sau egal x < b } = interval inchis la stanga si deschis la dreapta
[a, infinit ) = {x din R | a mai mic sau egal x } = interval inchis la stanga
(a, infinit ) = {x din R | a < x } = interval deschis la stanga

| danutzu96 a răspuns:

Intervalul inchis de forma [1, 50] inseamna ca orice numar ai lua din acest ineterval are prorpiatatea ca
1 mai mic sau egal X mai mic sau egal 50
Interval deschis are propietatea ca 1 mai mic l X mai mic 50
Daca ai la capete - infinit sau infinit ai neaparat interval deschis la acel capat.

| MariaMmc a răspuns:

Interval inchis este atunci cand este infinit.
Interval deschis este atunci cand ai numere.
Cateodata conteaza si enuntul /cerinta exercitiului :*.

| Zamfir_Monica_1998 a răspuns:

Uite, e simplu. () asta e interval deschis de ex: x apartine intervalului (-1, 1) adica -11, daca e interval inchis [-1, 1], e asa -1==1, daca e deschis e doar >si < iar daca e inchis e si =... cam atat. Succes!