| Adrian_Costin_1999 a întrebat:

Cum vi se pare o cariera de preot? V-ati gandit vreodata sa deveniti asa ceva?

33 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Avem de 4-5 ori mai multe biserici decat scoli - caz unic in Europa! - iar scolile sunt multe fara apa curenta, iar toaleta e in fundul curtii. si nu au autorizatii ISU, de evacuare in caz de incendiu...
Da, candva m-am gandit, cand mai fredonam cate ceva pe nas, ca ei, cand cadelniteaza.

| RAY a răspuns:

Cum majoritatea prefera minciuna, cred ca e un job viitor daca stii sa minti, sa pacalesti creduli

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ala nu era parlamentar?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si aia daca preferi, tot minciuni promovezi care nu au legatura cu biblia

| Frank51 a răspuns:

Desigur. Daca esti atras si te pasioneaza trebuie sa faci ce simti, e ca si o meserie. Si eu m-am gandit foarte mult la asta, dar mi-am dat seama ca la mine nu este chemare.

| Lostlyric a răspuns:

M-am gandit de mai multe ori. Numai ca nu-mi plac hainele negre. Si nici baieteii. Si nici sarlatania. Si nici sa beau. Si sunt femeie.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca eram baiat, poate ar fi fost o posibilitate.
Preotii o duc destul de bine, au pomeni, nunti si multe altele unde primesc bani care cica intra in vistieria bisericii. Cel putin la mine in fata blocului popa si-a construit si casa si biserica. De unde atatia bani? Vorbesc serios. Deci nu as fi intarziat niciodata la munca.
La tara popa umbla numai beat. Ce viata.
Nu ii includ pe toti, mai sunt si oameni buni care folosesc banii aia pentru a ajuta orfanii dar foarte rar.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită-te la,, Spovedania unui preot ateu''.

Am un văr care s-a lăsat de teologie că devenise dependent de droguri rolling on the floor)))))).

| Raducons a răspuns:

Important este sa faci ceva din care sa iasa bani, cred ca asta este important. A fi preot este o profesie usoara si cat de cat platita.
Eu nu m-am gandit sa ma fac pentru ca nu sunt crestin si nu indeplinesc principala conditie.

| PumpkinDoll a răspuns:

Cat or sa exista prostii, n-or sa dispara nici preotii.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,cu multi ani in urma, regret ca nu mi-am urmat visul...

| RAY a răspuns (pentru gheorghe699):

I-ai dat eronat lui iisus de fapt
"Cand va rugati, nu fiti ca fatarnicii carora le place, prin sinagogi si prin colturile ulitelor, stand in picioare, sa se roage, ca sa se arate oamenilor; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor.

Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.

Cand va rugati, nu spuneti multe ca paganii, ca ei cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultati. Deci nu va asemanati lor, ca stie Tatal vostru de cele ce aveti trebuinta mai inainte ca sa cereti voi de la El".

| GabyT10 a răspuns:

Nu oricine isi doreste poate ajunge preot,daca nu are harul si chemarea, nu va ajunge preot (chiar daca urmeaza facultatea de teologie). Cunosc pe cineva care a fost silit de parinti sa se faca preot. Faptul ca nu a fost dorinta lui, a ajuns sa nu profeseze.Din punctul meu de vedere, a fi preot nu este o meserie, o cariera...este chemarea Bunul Dumnezeu.In lume exista popi si preoti...multi popi si prea putini preoti.

| Holiday a răspuns (pentru GabyT10):

"In lume exista popi si preoti...multi popi si prea putini preoti."

Pe undeva ai dreptate. Chiar si dintre angajatii organizatiilor religioase sunt relativ putini care chiar cred in povestile astea tampite pe care le promoveaza. Dar daca pot obtine beneficii de pe urma credulilor, isi zic, "de ce sa n-o facem".

| GabyT10 a răspuns (pentru Holiday):

Preotul simte chemarea, are harul, pe cand popa spune " ce conteaza de mireasa, bani la nunta sa iasa", e o vorba din popor.

| GabyT10 a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt o persoana bisericoasa.Ma pot ruga acasa, pe strada, oricand doresc si simt nevoia.Sincer daca asculti la popi, juri ca maine vine diavolul, te ia, te baga in cazan, totul pentru ca te-ai epilat/pensat.Sa fim seriosi, atunci cand acesti popi ravnesc la copii, pe ei nu-i mai taraste diavolul in cazan?!

| Holiday a răspuns (pentru GabyT10):

Eh, macar te rogi (aproape) pe gratis, dar rezultatul e tot nul.
Pe de alta parte pierderea contactului cu realitatea si increderea in povesti de genul asta nu aduce nimic folositor, ba dimpotriva, chiar daca e pe gratis.

| Holiday a răspuns (pentru GabyT10):

Apropo, te rogi sa ce?!

| GabyT10 a răspuns (pentru Holiday):

Daca pentru tine inseamna nula o rugaciune, pentru mine nu.Sufleteste ma ajuta.Nu trebuie sa te rogi sa ceri ceva anume, daca tu nu crezi in D-zeu, nu te rogi, asta nu insemna ca eu nu am acest drept.Ma voi ruga ori de cate ori sufletul meu simte nevoia. Daca tu crezi ca a te ruga inseamna sa pierzi contactul cu realitatea, ca nu este nimic folositor in asta, pentru mine si multi altii inseamna ceva.Este strict parearea ta si ti-o respect, asa si tu respecta parerea mea si a altora ca mine.O seara buna iti doresc. Doamne Ajuta tuturor.

| Holiday a răspuns (pentru GabyT10):

"Nu trebuie sa te rogi sa ceri ceva anume..."

Ok, nu ceri nimic, dar totusi trebuie sa aiba un sens, o finalitate? Sau e doar entretainment?

"...asa si tu respecta parerea mea..."

Ce motiv logic as avea sa respect parerea ta?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru GabyT10):

Ce-i sufletul?

| Gaby212 a răspuns:

Asta nu e o cariera, ci un mod de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimaalee29 a răspuns:

De facut un liceu teologic sau facultate de teologie poate oricine. Dar cand trebuie sa iti cumperi parohie nu toti au bani. Da, se cumpara. Verisorul meu a facut liceu de teologie si a vrut sa se faca preot dar ii trebuiau multi bani pentru a cumpara parohie.

| TimSem a răspuns:

Cred că a fi preot ar trebui să fie o chemare, adică să înțelegi despre ce este vorba și să dorești să faci și să trăiești întocmai cu ceea ce se cere. Adică, a fi preot nu este doar o carieră, ci e un stil de viață!
Dacă crezi că ești chemat pentru un astfel de stil de viață (potrivit cu dogmele, regulile etc.), atunci da, e bine să alegi preoția.
Dar eu nu am avut chemare pentru așa ceva și nici carieră nu mi-am dorit în acest domeniu. happy

| Basilievski a răspuns:

Daca iti place sa furi e super.

| leiidinbanie6 a răspuns:

E o meserie foarte foarte demna, trebuie insa sa ai o chemare pentru asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru leiidinbanie6):

"E o meserie foarte foarte demna..."

E pe dracu o meserie demna. Traiesc si fac bani de pe urma prostilor carora le vand iluzii.

| leiidinbanie6 a răspuns (pentru Holiday):

Imi pare rau ca lumea ta e asa de trista. Nu vinde nimeni iluzii, daca tu nu intelegi ca lumea e si spirituala nu doar materiala, aia e.

| Holiday a răspuns (pentru leiidinbanie6):

"Imi pare rau ca lumea ta e asa de trista. "

Nu e trista deloc, tristi sunt cei care isi pun sperante desarte in bazaconiile promovate de preoti, care le fac burtile mari in schimbul unor fantezii fara vreo baza reala. Asta e intr-adevar trist, sa fii prostit de niste nemernici care profita de credulitatea ta.

"...lumea e si spirituala..."

Povestile religioase sunt la fel de "spirituale" ca cele cu Zana Maseluta, diferenta e ca la un copil te astepti sa creada astfel de povesti, dar la un adult sigur exista probleme daca crede in veridicitatea povestilor de genul asta.