| Byb2001 a întrebat:

V-ati gandit vreodata sa deveniti atei? Adica sa nu mai credeti in nimic?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Am fost si crestin, si ateu si agnostic si hyperian, dar am ales sa nu mai fiu nici unul dintre ele. Nu imi place sa imi pun o anumita eticheta, asa ca am decis sa nu apartin unei anumite "tabere".

Pur si simplu, pentru mine religia nu exista. Sunt anumite lucruri in care cred si altele in care nu cred, dar departe gandul ca as crede in ceva biblic sau religios.

Cred in stiinta, in logica si ratiune. Cred in astronomie, biologie, anatomie, chimie, fizica, matematica, filozofie, karma, faptul ca mintea nostra nu e produsa de creier, ci creierul e cel care o sustine, iar noi ne putem reincarna o data ce coprul fizic moare.

Sunt multe lucruri in care cred si multe in care nu cred, dar nu m-as numi ateu, prin simplul fapt ca ateii sunt convinsi ca dupa moarte nu exista nimic, pur si simplu incetam sa existam. Eu nu cred in asta si sunt convins ca dupa moarte mintea (sau cum altii il numesc suflet) se reincarneaza.

O singura viata nu este de ajuns ca sa invatam tot ce se poate invata.
Hyperienism-ul alcatuieste 90% din lucrurile in care cred, dar hyperianism-ul nu e o religie. Am vrut sa clarific asta.
Stiinta, matematica, filozofia, logica si restul lucrurilor enumarate inainte fac parte din hyperianism, din moment ce este ceva care se bazeaza pe stiinta si toate ramurile stiintei in general, dar mai mult se bazeaza pe logica, ratiune si matematica ontologica.

Restul de 10% in care cred e ceea ce am descris mai sus cu mintea, reincarnarea, karma si altele pe care nu le-am mai mentionat cum ar fi proiectarea astrala si altele.

In orice caz, cineva care devine ateu, nu decide pur si simplu ca gata, de maine sunt ateu si nu mai vreau sa cred in absolut nimic. Ca sa devii ateu iti trebuie timp, iti trebuie un motiv sa devii, trebuie sa treci prin anumite lucruri si sa realizezi anumite lucruri ca sa te numesti ateu. Trebuie sa iti dai seama si sa accepti ca biblia e doar o carte care a fost scrisa acum mii de ani de niste oameni naivi si creduli.

Trebuie sa iti deschizi ochii si sa vezi cu adevarat lumea in care traiesti si sa incetezi sa mai crezi in povestile alea de 2 bani care nu numai ca sunt contradictorii, dar nici nu au logica in multe aspecte.

Daca mai ai alte intrebari, o sa fiu mai mult decat fericit sa iti raspund, si sper ca raspunsul meu, ti-a satisfacut curiozitatea, cel putin momentan.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru tine, religia nu exista. Interesant, pentru ca mai apoi o dai cu convingeri panteiste.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

"ne putem reincarna o data ce coprul fizic moare." - nu-mi amintesc sa fi avut o viata anterioara.

| Panamax a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Pentru ca esti uituc.

| Panamax a răspuns (pentru cristi202):

Natura nu are nicio religie. Legile ei sunt aceleasi dintodeauna.Religia inventata de om ca si stiinta descoperita sunt incomplete.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Panteism - Concepție filosofică monistă care identifică pe Dumnezeu cu întreaga natură.

Eu sunt convins ca Dumnezeu nu exista.
Natura e natura. Nu am cum sa-l identific pe Dumnezeu cu intreaga natura din moment ce eu nu cred in existenta unui zeu.
Majoritatea religiilor, daca nu cumva toate, se bazeaza pe existenta unui zeu. Eu nu cred in zei, deci prin urmare ceea ce cred eu nu e religie.

Acum mai ai sa spui ca si stiinta e religie din moment ce crezi in ea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Cum am spus, creierul e cel care pastreaza mintea, nu cel care o creeaza, si prin urmare e capabil sa pastreze doar amintirile din viata pe care o ai in corpul prezent. Dupa ce mori iti poti aduce animte si de celelate vieti din moment ce mintea ta nu o sa mai fie conectata de un anume corp care detine un anume numar de amintiri.
Desi sunt anumite persoane, care sunt capabile sa isi aduca aminte de vietile anterioare in mare detaliu, asta pentru ca ei isi aduc aminte de asta cand creierul lor nu a fost complet dezvoltat (copiii) dar o data ce creierul se dezvolta mai mult si mai mult, aceste amintiri vor fi uitate. De ce crezi ca majoritatea (daca nu cumva toti) nu ne amintim de primii cativa ani din viata? Nu-mi spune ca iti mai amintesti tu de momentele cand aveai 3 ani. Parintii tai iti pot povesti, dar tu nu iti mai amintesti. Asta e pentru ca la varsta aia frageda creierul nu poate sa pastreze acele amintiri, sa nu mai mentionam ca sunt amintiri din viata asta, deci sa nu te astepti sa ti le amintesti pe alea dintr-o viata anterioara.
Nu ma astept sa ma crezi, dar doar pentru ca tu nu crezi, nu inseamna ca nu e adevarat.
Dar daca asta ti se pare tie absurd, nu pot sa imi imaginez cum de existenta unei fiinte superioare care stie tot si controleaza tot nu ti se pare putin SF.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ok, dar doar în panteism exista credința că sufletul se reincarneaza. Ca mai adaugi tu de la tine ca nu crezi în Dumnezeu, și probabil și alte credințe - necredinței, asta înseamnă un conglomerat de credințe pe care tu ți l-ai făcut. Tot un fel de religie e.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

"Cum am spus, creierul e cel care pastreaza mintea, nu cel care o creeaza, si prin urmare e capabil sa pastreze doar amintirile din viata pe care o ai in corpul prezent. Dupa ce mori iti poti aduce animte si de celelate vieti din moment ce mintea ta nu o sa mai fie conectata de un anume corp care detine un anume numar de amintiri." - cum pot sti ca aceasta viata a mea este inceputul sirului de reincarnari? "Daca dupa ce mori iti poti aduce animte si de celelate vieti" - daca nu-mi aduc aminte de vreo viata anterioara inseamna ca asta e prima?

| cristi202 a răspuns (pentru Panamax):

Corect. Natura nu are religie. Religia a fost inventata de om pentru a se apropia de Dumnezeu. Nu o regăsești în natura. Dar, dacă e sa ții cont ca creștinismul se bazeaza pe revelație, în natura poți hai revelația lui Dumnezeu. Un singur lucru (din multele) aduc în discuție :ordinea din ea. Universul se mișcă cu o precizie mai mare ca a unui ceasornic, de fapt noi ne reglam ceasurile după el. Mie unuia mi - e greu sa cred ca un Univers asa ordonat ca un ceas a apărut din neant. Mai ușor mi - e sa cred ca acest "ceas" imens a fost invenția unui "ceasornicar". Încă nu am văzut un sistem ordonat în lumea asta care sa apară din dezordine. Nu poți avea toate piesele unui ceas pe care sa le scuturi și sa obții la un moment dat un ceas funcțional.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

"cand creierul lor nu a fost complet dezvoltat (copiii) dar o data ce creierul se dezvolta mai mult si mai mult, aceste amintiri vor fi uitate" - eu am amintiti de cand eram copil, imi amintesc cum gandeam, imi amintesc cand vedeam cerul albastru senin stand in carucior, bebelus fiind, adica atunci cand aveam nici un an. Ar trebui sa-mi amintesc vreo viata anterioara. Asa ca ceva nu se leaga in teoria ta.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

"fiinte superioare care stie tot si controleaza tot" - din Biblie nu reiese ca Dumnezeu stie tot, insa poate sa stie sa afle orice il intereseaza. Vezi relatarea despre distrugerea Sodomei cand Dumnezeu a dorit sa afle ce se intampla intrucat au ajuns la el prin intermediul ingerilor despre faptele revoltatoare comise.

Imi amintesc cand eram bebelus in spital, am amintire cu casa scarilor si cu strada care se vedea pe usa privind de pe scarile din casa scarilor in timp ce eram la mama in brate.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Panamax):

Am amintiri de cand eram bebelus. Asta inseamna ca sunt uituc?

| Panamax a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Nu ai mai avansat de atunci.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Panamax):

Eu cred ca da, am terminat o facultate tehnica, profesesz ca inginer, si in ultimii ani am aprofundat filozofia, stiinta, raportarea existentiala a omului la tot ce exista sau ar putea exista.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Daca tot vorbesti, informeaza-te inainte sa te decizi sa te faci de ras. Sunt numeroase alte religii care cred in reincarnare, printre care se numara si Hinduismul, Budismul, Jainismul, Druzii, Bon, Taoismul, Sikhismul, etc.
Tu in loc sa cauti ceva si apoi sa spui cu convingere despre acel ceva, tu arunci cuvinte in aer fara sa stii macar despre ce vorbesti. Nu e chiar atat de greu sa dai un search pe google.
Chiar nu pot sa ii inteleg pe cei care decid sa vorbeasca despre un subiect, fara sa stie nimic despre subiectul respectiv. Daca habar nu ai despre ce vorbesti, nu mai te obosi sa deschizi gura ca nu faci altceva decat sa te faci de ras in fata celor care stiu, si sa ii induci in eroare pe cei care nu stiu, oferindu-le informatii eronate si complet false.
Ramai in pestera ta, acolo unde ti-e locul. Daca viata ta se invarte in jurul religiei, si doar pentru ca eu am spus ca cred in reincarnare si stiinta, tu crezi ca am o religie, e strict treaba ta.
Eu stiu cine sunt, in ce cred si in ce nu, si nu o sa las pe mineni sa vina si sa imi spuna contrariul. Poti sa crezi ce vrei despre mine, ca nu e ca si cum mi-ar pasa despre ce crede un strain de pe internet despre mine.
Cum am mai spus, cred in anumite lucruri, dar nu apartin unei religii. Nu sunt religios, si nu voi fi vreodata. Faptul ca eu cred in reincarnare, nu inseamna ca apartin unei religii. E o coincidenta ca ceva in care cred se intampla sa apara in numeroase religii.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Toate religiile aduse în discuție de tine țin de panteism. Mai învață corect.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

"- cum pot sti ca aceasta viata a mea este inceputul sirului de reincarnari?"

Asteapta pana mori si o sa aflii atunci. Nu am raspunsul la toate intrebarile, nu sunt o fiinta atotstiutoare. Doar pentru ca am anumite cunostinte pe un anumit subiect, nu inseamna ca stiu absolut totul despre toate. Nu ma face sa par ceva ce nu sunt.

"- daca nu-mi aduc aminte de vreo viata anterioara inseamna ca asta e prima?"

Cum am mai spus, asta nu o sa stii decat dupa ce mori. Cat timp traiesti nu poti sti daca ai avut si alte vieti anterioare, dar sunt convins ca ai mai avut. Reincarnarea nu se intampla doar pe pamant, sunt atat de multe stele si planete doar in galaxia noastra, si sunt miliarde de galaxii doar in universul nostru, deci e imposibil ca sa nu existe viata si pe alte planete, si atunci cand te reincarnezi, e posibil ca sa fi fost o fiinta de pe alta planeta, din alta parte a universului nostru, sau poate chiar din alt univers (aici intra teoria multiversului). Nu e o lege ca trebuie sa fi de pe pamant, sau ca trebuie neaparat sa fi om, ca sa te reincarnezi.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

"Nu e o lege ca trebuie sa fi de pe pamant, sau ca trebuie neaparat sa fi om, ca sa te reincarnezi." - O musca se reincarneaza?

Teoretic cum incepe sirul reincarnarilor? Care e izvorul reaincarnarilor? De unde incepe si unde se termina?

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Anumite amintiri pot fi produse de subconstient. Lucruri pe care le-ai auzit de la parintii tai, pot fi alterate de mintea ta in asa fel in care sa te faca sa crezi ca sunt amintiri, cand de fapt nu sunt. Asta ni se intampla tuturor.
Mai e o chestie, e o conditie medicala, am uitat cum se numeste, care face ca un individ sa isi aduca aminte in detaliu orice. Chiar si amintiri din copilarie, amintiri pe care o persoana fara acea problema nu si le poate aminti. E o conditie foarte rara si putin studiata, de aceea nu exista foarte multe informatii legate de ea, si dupa parerea mea ar exista si variatii ale acelei conditii, cum ar fi ca persoana poate sa isi aminteasca in detalui amintiri din copilarie, dar nu absolut totul. Inca o data, ultima parte e doar opinia mea, deci e ceva doar teoretic, nu e ceva concret, si spun asta pentru ca acea conditie este foarte rara si afecteaza un numar foarte mic de oameni de pe intreaga planeta, deci inca nu se stie totul despre conditia respectiva, si prin urmare ceea ce am spus eu poate fi o posibilitate. E posibila ca acea varietie sa existe.
Sau, mai e o optiune, si probabil si cea mai plauzibila. Optiunea ar fi ca minti. Pur si simplu nu vrei sa recunosti si sa accepti ce ti-am spus si ai decis ca sa minti si sa inventezi povesti neadevarate, pentru ca nu vrei sa te faci de ras si vrei sa ma faci pe mine sa arat de parca eu as fi cel rau in toata povestea asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Dumnezeu nu exista, asa ca nu veni la mine cu povesti asteptand sa te si cred.

"Imi amintesc cand eram bebelus in spital, am amintire cu casa scarilor si cu strada care se vedea pe usa privind de pe scarile din casa scarilor in timp ce eram la mama in brate."

Tocmai ce ti-am explicat de conditia aceea foarte rara.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Ti-am mai explicat inainte ce e panteismul, dar cred ca ai ratat comentariul.

Panteismul e o concepție filosofică monistă care identifică pe Dumnezeu cu întreaga natură.
Nici macar nu spune ca e religie, ci o conceptie, si nu spune nimic de reincarnare.

Nu mai incerca sa te scoti din groapa si sa ma bagi pe mine in locul tau, ca nu iti merge.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Strada aia e chiar reala unde se afla spitalul unde am fost cu mama mea. La fel si spitalul e real. Imi amintesc ca ma legana verisoara mea care acum e in Germania. Chiar o voi intreba pe mama mea daca verisoara mea m-a leganat. Nu inventez. Im amintesc de pantalonii pe care ii purtam cand aveam doi ani si acei pantaloni ii vad in poze. Imi amintesc cand sora mea imi tragea acei pantaloni sa nu cada de pe mine, erau un pic largi. Imi amintesc cand am plans cand am fost dus prima data la frizer.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

"O musca se reincarneaza?"
Totul e posibil.

"Teoretic cum incepe sirul reincarnarilor? Care e izvorul reaincarnarilor? De unde incepe si unde se termina?"

Cum am mai spus, nu am raspunsul la totate doar pentru ca am anumite cunostinte.

Pot si eu sa te intreb de exemplu, Dumnezeu de unde a aparut? Cand s-a nascut si cand o sa moara? La asta poti sa imi raspunzi fara sa-mi spui ca a exista dintotdeauna si ca va exista mereu?
Uite asa pot si eu sa spun acelasi lucru despre reincarnari, dar nu o sa o fac, pentru ca nu vreau sa raspandesc informatii care pot fi false, spre deosebire de altii care o fac cu nerusinare.

Recunosc ca nu stiu ceva atunci cand nu stiu, in loc sa incep sa mint, prefacandu-ma ca stiu, si sa ma bag intr-o groapa si mai adanca din care nu o sa pot sa ies.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Tu citesti macar ce scriu? Asta e deja a treia sau a patra oara cand iti spun de acea conditie rara care te face sa iti amintesti totul in detaliu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Am cautat acea conditie rara, ca sa vad cum se numeste.
Rezultatul:

"Hyperthymesia is a condition that leads people to be able to remember an abnormally large number of their life experiences in vivid detail. It is extraordinarily rare, with only about 60 people in the world having been diagnosed with the condition as of 2021. "

Sper ca stii engleza.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Doar 60 de oameni? Cred ca sunt mai multi avandu-ma si pe mine in acel numar cu cele cateva amintiri de care ti-am vorbit. Adica 60+1. Si cati altii or mai fi.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Evrei 11:3b:"ceea ce se vede a venit în existență din ceea ce nu se vede."
2 Corinteni 4:18b:"lucrurile care nu se văd sunt veșnice."

Vesnic adica nu are inceput si nici sfarsit. Vastitatea universului atat la nivel macro cat si micro ne duce cu gandul la ceva care fiind vesnic a avut timp suficient sa se ocupe de atatea lucruri. Timpul e liniar si nu circular. Nu exista un numar infinit de cauze. Daca timpul ar fi circular noi am fi facut aceleasi lucru ca acum cu miliarde de miliarde de ani urma la un moment dat.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca exista mai mult decat un Dumnezeu ca origine la tot ce se vede legile fizice s-ar fi fisurat undeva. La fel cum intre doua fiinte inteligente si fara inceput ar aparea dezacorduri la un moment dat.

| Panamax a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

"muntii au fost mai mici inainte de potopul din 2370 i.Hr. In timpul potopului s-au produs anumite redistribuiri ale uscatului in raport cu nivelul oceanului atat in inaltime cat si in latime."
Poate ar trebui sa repeti anii de scoala incepand cu clasa a 2-a.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nici eu nu am zis ca ar fi o religie. Dar reincarnarea în cadrul lui își are locul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Doar 60 care au fost diagnosticati. Cei care au facut statisticile nu i-au luat in calcul si pe cei care nu au fost diagnosticati, pentru ca inca nu se stie de existenta lor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Am spus sa nu imi dai exemplu ca nu are inceput sau sfarsit, si tu ai facut exact ce eu ti-am spus sa nu faci.
Nu ai cum sa fi credibil daca explicatia ta e ca exista dintotdeauna si va exista mereu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Dar nici asta nu inseamna ca daca eu cred in reincarnare apartin unei religii. Religiile se bazeaza de asemenea in mare parte pe credinta in existenta zeilor, ceva in care eu nu cred.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dacă crezi în reincarnare, tot crezi într-un (dumne)zeu. Doar ca e vorba de un dumnezeu impersonal. Asta spune curentul panteist. Vezi procesul succesiuni reincarnarilor și vei înțelege - aceea nirvana la care ajungi în final, care e contopirea totala cu dumnezeirea care e totul. Degeaba zici ca nu crezi în nici un zeu, cele doua, reincarnarea și necredința în zei se bat cap în cap. Mai studiază un pic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

"Dacă crezi în reincarnare, tot crezi într-un (dumne)zeu."

Sunt destul de sigur ca nu cred in nici un zeu. Nu cred ca ai dreptul sa imi spui in ce cred si in ce nu, sunt sufucient de capabil sa imi dau seama singur.
Reincarnarea nu are legatura cu nici un zeu.
Daca crezi in reincarnare si intr-un zeu sau mai multi, poti spune ca apartii uneia din multele religii indiene, din care se trag si alte religii, dar din moment ce eu nu apartin uneia din religii, si nici nu cred intr-un zeu, pentru mine reincarnarea e ceva in care cred, dar nu in modul religios, cum cred altii, ci intr-un mod stiintific.

Te rog frumos sa te abtii din a spune ceva despre altii cum ai facut mai devreme, si prin asta vreau sa dau exemplul de mai devreme. Eu insist in faptul ca nu cred intr-un dumnezeu, iar tu insisti ca eu cred in unul. Nu ai de unde sa stii ce cred si ce nu cred, asa ca nu face totul sa para de parca tu ai lua deciziile pentru mine. Cand spun ca nu cred, nu cred si punct. Nu mai tot insista ca eu cred, pentru ca stiu sigur ca nu cred, si nu numai ca nu cred, dar sunt suta la suta convins ca dumnezeu NU exista.
Asa ca daca nu esti capabil sa intelegi si accepti deciziile altora si incerci sa le invarti cuvintele ca sa iasa cum vrei tu, ca altfel nu iti convine, atunci eu zic sa iti vezi de treaba.
Cum tie nu iti place daca cineva ar veni si ti-ar spune ca crezi in ceva ce tu esti convins ca nu crezi, asa nici mie nu imi place sa imi faci asta.
Cine esti tu sa decizi pentru mine in ce sa cred si ce nu?
Eu sunt de fel o persoana calma, dar cand cineva ma calca pe nervi prea mult, o sa regrete ca s-a pus cu mine, asa ca eu zic sa-ti vezi de treaba, si daca o sa continui sa comentezi cum ai facut pana acum si sa imi spui in ce cred si ce nu, nu o sa imi dai de ales decat sa te raportez pentru hartuire online. Butonul de report nu exista acolo degeaba, si o sa il folosesc daca e nevoie.

Iti doresc o zi frumoasa in continuare. As spune ca mi-a facut placere sa vorbesc cu tine, dar asta ar insemna sa mint, si nu imi sta in caracter.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Mii de scuze dacă te-am făcut sa te simți prost. Asta e ultimul lucru pe care îl doresc.
Nu ma leg de credința ta. Pot accepta faptul ca nu crezi în nici un Dumnezeu. După cum zici, e dreptul tău. După cum am acceptat și pe alții. Am aici prieteni care sunt atei, tocmai pentru ca am știut cu respect sa vorbim, chiar dacă în contradictoriu, despre credințele noastre.
Tot ce am vrut e sa îți explic un lucru.
În politica, dacă susții sus și tare ca esti comunist, dacă chiar ești, nu ai nimic de - a face cu propietatea privata, căci ea nu tine de comunism. Și ar fi ciudat sa zici ca ești comunist, dar sa lupți pentru propietatea privata. Cam asta faci tu. Zici ca nu e Dumnezeu. Nici un fel de Dumnezeu. OK. Foarte bine. Asta e credința ta. Dar, dacă e asa, totul e termina cu sfirsitul acestei vieții. Și stiința merge tot pana acolo. Dar, sa spui ca crezi în reincarnare într-un mod științific, e ca și cum ai spune ca ești comunist, dar te interesează propietatea privata. Nu se poate asa ceva. Pentru ca reincarnarea presupune existenta unei divinități, orice ai crede tu despre reincarnare. Ori crezi ca nu exista nici un dumnezeu, ori crezi în reincarnare. Ambele nu merg împreună. Fii "comunist" dacă vrei, dar atunci nu mai susține proprietatea privata. Înțelegi unde bat?
Încă o data, scuze ca te - am făcut sa te simți prost.
Dacă chiar vrei sa nu te mai bat la cap, nu trebuie sa ma raportezi, oricum nu vor face nimic, pentru ca eu cred ca a fost vorba de o discuție în limite decente, nu am vorbit urit cu tine, dar ai în dreptul meu în buton, "ignore", dai pe el, si eu nu voi mai putea comunica cu tine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Aici gresesti. Eu nu am spus niciodata ca cred ca viata se termina o data cu moartea. Asta e ceva ce ateii spun, iar eu nu sunt ateu. Cum am mai spus, nu am nicio religie. Ateismul presupune negarea religiei, e o anti-religie, pentru mine religia pur si simplu nu exista, de aia nu cred nici in existenta unui zeu, dar cred in reincarnare. Nu in reaincarnarea sufletului, dar in reincarnarea mintii. Mintea e cea care se reincarneaza. Sunt o multime de lucruri care vor deveni si mai complicate si greu de inteles pentru anumiti indivizi, are legatura cu proiectarea astrala, cu multe lucruri filozofice si chiar si cu matematica ontologica, asa ca nu o sa te deranjez cu asta, mai ales la ora asta ca sunt obosit si ma duc sa ma culc.
Ma bucur ca am clarificat neintelegerea, dar sper ca sa nu mai existe astfel de conflicte intre noi, si cea mai buna cale sa facem ca asta sa se intample e sa nu mai aparen unul in calea celuilalt de acum inainte.
Eu am stat departe pana acum si o voi face in continuare, mai ales daca nu sunt provocat. Acum depinde de tine daca vrei sa ma provoci iar, sau daca ma lasi in pace si nu vorbim unul cu celalalt.
Iti doresc o seara placuta in continuare.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

OK. I quit. happy
Nu îmi place sa ma bag în viata omului cand nu e cazul.
Sa ai o seara faina!

49 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cativa ani mi- am pierdut credinta in Dumnezeu si obcercam sa daram si credinta alrora.O ratacire trecatoare a tineretii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ateii cred mai mult decat ti-ai putea tu imagina in STIINTA, in CERCETARE si in EXPERIMENTE certe, corecte, pe baza carora ajung la conluzia justa si rationala. Bineinteles ca NU CRED in basmele de adormit copii si de indobitocire a cre(s)tinilor lipsiti de orice ratiune si gandire logica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești ateu, nu înseamnă să nu crezi în nimic. Peregrinarea noastră prin viață se bazează pe ștință, conștiință și credință. Temele esențiale pe care nu le știu, nu le cunosc, le suplinesc cu credința. Aceasta nu este neapărat în Dumnezeu, ca să fiu teist. Dar pot să fie enorm de multe aspecte în care să cred, ca să pot trăi, fără sa fiu nevoit să apelez la o ființă supremă, să scot la înaintare pe Dumnezeu. Din momentul în care recurg la această ipoteză intru într-o zonă unde se pot comite cele mai grave erori, de care apoi să sufăr, fără să am nevoie de aceasta.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru sadrian46):

Un om care nu crede intr-o persoana inteligenta mult superioara omului nu poate fi mantuit de la moarte vesnica si e ca si pierdut.

Ar fi speranta sufletului nemuritor prin desprinderea acestuia de trupul sau mort. La mine nu a venit in vis sora mea decedata ca sa vorbeasca cu mine desi cat a trait ma indragea mult. Asta e o dovada ca nu exista suflet nemuritor.

Alta dovada ca nu exista suflet nemuritor este ca teoretic sufletul nu are nevoie de odihna precum trupul. Asadar ar trebui sa stiu tot ce se intampla in jurul meu cand dorm daca sufletul meu ar exista.

| sadrian46 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Nu poate fi mantuit de la moarte vesnica.
Știi ce înseamnă mântuit? Salvat.
Moartea individului este veșnică, nu te poate salva nimeni de la ea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta e starea naturala a omului, pana la urma...

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt asa de idiot

| DonEduardo a răspuns:

Da.

| rapandula a răspuns:

Da. Si iata-am ateu. Acum simt ca pot deveni mai destept. Cre(s)tinismul imi punea bariere.

| serenityxx a răspuns:

Nu

| AteuI a răspuns:

Da. Si am pus-o in practica.