| LaviniuA a întrebat:

Curierii straini care livreaza cu Uber Eats in UK au nevoie de viza de munca?

Am fost ca turist si am remarcat multi straini care fac livrari. Imi dadeam seama dupa accent ca-s straini. Cum UK nu mai e in UE, stiu ca e nevoie de viza pentru a lucra acolo. Asta e valabil si pentru livratorii Uber/alte firme similare?
Mersi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este valabil pentru TOATA LUMEA!
Absolut toti care muncesc in UK trebuie sa aiba cetatenie engleza sau VIZA de munca legala.
Curierii de la Uber eats nu sunt straini, sunt localnici care au obligatia sa aiba drept legal de munca, adica cetatenie ori VIZA LEGALA de munca.

| LaviniuA explică (pentru Violleta2022):

Mersi de ranspuns. Scuze, unde ai vazut asta, te rog? Te intreb, pentru ca eu am gasit pe pagina guvernului UK ca doar munca calificata necesita viza. Si cei de pe pagina Uber spun la fel.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LaviniuA):

Absolut toata munca necesita viza de munca "working experience", altfel nu poti lucra legal in UK, daca nu esti cetatean englez.
Adica poti sa trisezi, intrand cu viza de turist, dar esti prins usor si repede daca faci uber, ca esti toata ziua pe sosea si la un control de rutina esti arestat si apoi trimis direct in tara, fara drept de intrare vreodata in UK>