| oky a întrebat:

Daca Adam si Eva au avut 2 copii atunci cum s-au inmultit ca sa apara atatia oameni?

Răspuns Câştigător
| vladimir23 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ia-oameni/

emanuellex a răspuns:
Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.
cred ca in mare parte are dreptate

25 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cine a aparut intai oul sau gaina?

| anad a răspuns:

Se spune ca" multimea plina de pacate a pierit in potop si au scapat doar 8 oameni.(familia lui Noe)" Nu acestia s-au inmultit?

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca afli raspunsul la aceasta intrebare ai rezolvat unul din misterele bibliei!

| BRG a răspuns:

Adam și Eva pe lîngă Cain și Abel a mai avut și fiice, iar Cain a luat una din surorile lui, pe vremea aceea era permis să te culci cu sora ta, m-ai citiți și voi Biblia, nu mai răspundeți în bătaie de joc(cum a zis cineva sex în grup mă nene, habar nu ai ce vorbești, documentează-te înainte ce arunci o vorbă, o prostie)

| EyelessJackLover a răspuns (pentru BRG):

Iar tu ar trebui sa mai citesti DEXul. Nu mai zice despre altii cand tu omori gramatica.

soothe
| soothe a răspuns:

Astea sunt simboluri.

| AdeLina a răspuns:

A zis cineva mai sus ca unul din frati a avut 12 copii. Cu cine i'a avut? Cu Eva?rolling on the floor Alta femeie nu mai era

| radu75 a răspuns:

Avand in vedere scopul pentru care au fost creeati, dumnezeu permitea in acele vremuri impreunarea intre frati si surori, mama si fiu s. a. m. d. nu exista notiunea de incest!

| oky explică:

Azi am intrebat-o pe profa de religie si mi-a spus ca Adam si Eva au avut mai multe perechi de copii (fete si baieti) care s-au inmultit prin "incest"...

| griiulain a răspuns:

...si multi fii si fice... iar pe atunci pacatul incestului nu era cunoscut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam a avut multtee amante, iar Eva a fost o gagica de nota 10batting eyelashes.
S-a mai discutat acest subiect, da-i la cauta raspunsuri si intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-au castigat la loto laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ****-o pe masa... dar in primul rand nu adam si eva au fost primii oameni pe pamant happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spunem ca populatia lumii s-a inmultit prin nasterea fiilor si a fiicelor lui Adam si a Evei. Dar cum se face ca pe pamant se mai gasesc si persoane de culoare, chinezi, japonezi, samd?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca adam si eva au mai avut fii si fice de ce nu au fost trecute in biblie Dn-le cristi din Bucuresti?

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Măi, Cristi_din_Bucuresti, dumneata eşti chiar aberant! Cică pe vremea aceea era permis incestul.
Şi când a dat dumnezeu decret de interzicere a acestei practici?

| Antonimu a răspuns:

Sex in grup ma nene, ai auzit de asa ceva?! laughing

| Antonimu a răspuns:

Da, cica nu purtau haine... si cica un studiu recent a demonstrat ca daca nu porti haine traiesti mai mult, si faci mai multi copii... asa ca fetelorbatting eyelashes dezbracarea laughing

| adinescu a răspuns:

A gasit unu din aia doi baieti o maimuta mai aratoasa p acolo

| seby8873 a răspuns:

Foarte buna intrebarea dar cand te gandesti ca au avut 2 baieti asta ma nedumireste pe mine

| ionnelu a răspuns:

Tare pacatosi mai puteti fii. Daca esti asa curios DE CE NU AI DESCHIS BIBLIA PENTRU PRIMA DATA IN VIATA TA? Sau ti-era frica de paianjenii de pe ea?
Este destul de simplu raspunsul.Il gasesti printre primele pagini la cartea Genesa.
La gen 5:3-5 scrie :"La varsta de 130 de ani Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set.
Dupa nasterea lui Set, Adam a trait 800 de ani, si a nascut fii si fiice.
Toate zilele pe care le-a trait Adam au fost de 930 de ani, apoi a murit"

| sorina_2296 a răspuns:

Iar unul din cei doi frati a avut 12 copii care la randul lor au avut si ei copii si asa a aparut lumea. daca nu esti sigur de raspuns citeste in biblie acolo sigur scrie.
SUCEES!

| sorina_2296 a răspuns:

Adam si Eva au avut prima data 2 frati apoi au mai avut un copil.
Adam si Eva au trait 545 de ani si au avut in jur de 30 de copii.
Auni diumnezeu le_a dat voie sa se casatoreasca ai intre frat pentru a se inmulti ca sa apara rasa umana.

| filipiak a răspuns:

Pai in locul lui Abel, Adam l-a avut pe Seth. După naşterea lui Seth, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice. Multi puteau fi nascuti in cei 130 de ani (Geneza 5:3) de dinainte ca Set sa se nasca.
pax
filipiak

| cdaryus a răspuns:

Nu comentati aiurea ca scrie in biblie la inceput nu trebuie sa ne intereseze aceste chesti ci un singur lucru ca Dumnezeu a murit pentru noi si cine in El nu va pieri ci va avea viata vesnica! Aici ai pus o intrebare ca si la povestea cu Noe. nimeni nu a crezut ca o sa ploae in acel tinut deoarece nu a ploat de ani de zile... Dar tot a venit potopul!