| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost la munca doar o zi, fiind si in perioada de proba, iar contractul de munca a fost desfacut dupa 5 zile lucratoare, voi mai fi platita?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legii, trebuie sa fii platita pentru fiecare zi lucrata din perioada datei de incepere inscris in contract si pana la data inregistrarii actului de desfacere a contractului de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In România, conform legilor noastre, și burtoșilor de după birou, nu prea cred.

Totusi, insista și vezi dacă vei fi plătită și înaintează o cerere catre manageri. Nu ai nimic de pierdut happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, vei fi plătită pentru o zi!

| gheorghe699 a răspuns:

Da,pentru o zi, cat ai muncit.

| Paula2018 a răspuns:

Da. Pentru ziua respectiva trebuie sa te plateasca.

| IngridBeatrice27 a răspuns:

Bună! Da, ai drepturile salariale prevăzute în contractul de muncă, împărțite la numărul de zile lucrate. Detalii despre perioada de probă găsești și aici: https://www.wearehr.ro/perioada-de-proba/