| tavone a întrebat:

In ce conditii pot fi dat afara (sau desfacut contractul de munca) de angajator fara sa beneficiez de ajutorul de somaj? Contractul de munca este pe perioada nelimitata.

3 răspunsuri:
| csintalan a răspuns:

...vezi codul munci,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu beneficiezi de somaj daca:
- inceteaza contractul din motive care ti se pot imputa; daca ai contract pe perioda nedeterminata, ramin in picioare, doar concedierea disciplinara si demisia ta.
- nu beneficiezi de somaj nici daca inceteaza contractul din motive care nu ti se pot imputa ( daca ai contract pe perioada nedeterminata, ramine in picioare doar disponibilizarea ), dar nu ai un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Completare: 12 luni in ultimele 24 indiferent la ce angajator, nu neaparat la cel la care esti acum.