| rotariurazvan a întrebat:

Daca ar fi sa alegi intre a deveni medic sau a deveni asistent medical, ce ai alege?(motiveaza raspunsul)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te faci asistent medical (in Romania) inseamna sa te limitezi toata viata la un salariu de 2 lei si la primit ordine de la medici

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Asistentul medical sterge rahatul, il ajuta pe doctor in tot ceea ce lui nu ii place sa faca.

Doctorul pe de alta parte, pana sa devina doctor, trece timp, trec bani si ani...

| adelina9999 a răspuns:

Medic

| DianaStefana a răspuns:

Medic, primesti mai mult cascaval!
▄▀▀▀▄▄▄▄▄▄▄▀▀▀▄ █▒▒░░░░░░░░░▒▒█ ─█░░█░░░░░█░░█─ ──█░░░▀█▀░░░█── ───▀▄░░░░░▄▀─── ────▀▀▀▀▀▀▀────

| selfieimage a răspuns:

Daca detii unele dintre urmatoarele trasaturi: perseverenta, spirit de initiativa, capacitatea de a fi lider cat si de a-ti asuma responsabilitati, atunci meseria de medic ti se potriveste. Trebuie sa stii ca nu e o meserie usoara, implica anumite riscuri si dificultati, insa rezultatul de la finalul zilei este satisfacator. Ce este mai placut decat gandul ca ai salvat o viata? Astea, plus un salariu cat de cat acceptabil, in Romania cel putin. Meseria de asistent implica mai putine responsabilitati, insa mai multa bataie de cap. Daca crezi ca esti capabil sa suporti comentariile, criticile si uneori comenzile medicilor, si poti trai toata viata ta, executand ordine, atunci, esti bun de asistent. happy Desigur, si asta este o meserie placuta, pentru ca fata de medic, tu dispui de un contact continuu cu pacientii, colaborezi cu oamenii. Totusi, eu te-as sfatui sa te axezi pe medicina. Sunt multe ramuri ale medicinei care pot fi pe placul tau: medic de familie, chirurg, neurochirurg, pediatru, stomatolog, etc. happy Sper ca te-am lamurit in mare parte!

| cecilika a răspuns:

Eu zic ca medic as alege, deoarece medicul se pricepe in mai multe lucruri si primeste si mai multi bani decat asistentul medical.bafta