| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ar fi să alegeți dintre profesia de medic sau cea de asistent medical, pe care ati alege-o si de ce?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profesia de medic trebuie aleasa doar dacă îți place foarte mult și ești pregătit să-ți dedici întreaga viață studiului. Trebuie sa îți dorești să ajuți persoana respectiva, să cauți noi și noi soluții spre tratarea bolii.

| Lucian4 a răspuns:

In orice munca/profesie se incepe de pe treapta de jos, intai esti asistent. apoi ei deveni. medic. Tu vrei sa fii direct director de vanzari sau ma intai vanzator?

| HugeHulk a răspuns (pentru Lucian4):

What? laughing Esti paralel cu subiectul. Crezi ca asa devii medic? Mai intai esti asistent? laughing Medicul face o facultate, asistentul face o postliceala, sunt chestii complet diferite. Vanzatorul are 12 clase in general, directorul de vanzari are o facultate. Daca nu stii, taci.

| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

De unde ai scos aberatia asta? Poate nu stii ce inseamna facultatea de medicina, poate nu stii ce inseamna rezidentiatul, poate nu stii ce inseamna examenele de primariat.

| credeintine a răspuns (pentru HugeHulk):

Pot sa te contrazic si pe tine, si un asistent poate face facultate. Exista facutate de medicina specializarea asistenta medicala generala.

| HugeHulk a răspuns (pentru credeintine):

Si tot nu iesi medic de acolo laughing

| credeintine a răspuns (pentru HugeHulk):

Stiu ca nu iesi medic. Clar nici dupa ce termini facultatea de medicina nu iesi medic...e destul de greu sa ajungi sa fi un medic bun si cunoscut.

| HugeHulk a răspuns (pentru credeintine):

Ba da, dupa ce termini medicina fix medic iesi laughing esti medic primar, dupa rezidentiat devii medic specialist.

| suntserios a răspuns (pentru HugeHulk):

Nicidecum nu iesi medic primar dupa ce termini facultatea. Medicul primar e cel mai inalt grad.
Dupa terminarea facultatii iesi medic stagiar.
Dupa terminarea rezidentiatului iesi medic specialist.
Dupa 5 ani de medic specialist si examen de medic primar si concurs pentru ocuparea postului iesi medic primar

| HugeHulk a răspuns (pentru suntserios):

Da asa e, am incurcat termenii.

| NakGeorge a răspuns:

Niciodata asistent. Oribila meserie, munca multa pana la epuizare si prost platita

| credeintine a răspuns:

Acum raspunsul la intrebarea Anonimului 198, tu nu stii ce vrei sau nici nu stii daca sa alegi una din cele doua? Este o diferenta enorma. AM-asistent medical face mai putina scoala (posticeala/feg/faculatete) maxim 4 ani si daca mai vrei poti face un master 2 ani. Pe cand M- medic faci mult mai multa scoala 6 ani plus rezidentiat.
Alta parere scoala de la AM e mai ieftia comparativ cu cea de la M.
Ambele meserii sunt frumoase insa una fara alta nu se poate, medicul depinde de medic si invers. Insa ca medic uneori ai mai multa responsabilitate, avand in vedere ca asistentul face ce zice medicul si el are parafa.
Daca te gandesti la bani... evident medicul ia mai mult...dar nu cred ca asta trebuie sa fie un criteriu.
Trebuie tu sa te decizi si sa vezi excact daca ai inclinatie spre latura medicala, daca nu iti e scarba, frica sau daca iti place, intelegi si vrei sa inveti mereu. Bafta!

| Lapadatu_Ovidiu_Mihaita_1993 a răspuns:

A 3 varianta... cea de medic nutritionist. Nutritionisti nu trateaza boli... ci le vindeca. Daca chiar vrei sa ajuti lumea documenteaza-te despre industria farmaceutica si scopul lor de a crea pastile si nu sa vindece o boala anume.