| andreea567890123 a întrebat:

Dacă ați putea alege intre 2 facultăți dintre astea 2: FARMACIE SAU ASISTENTA MEDICALA GENERALA, ce ati alege?

17 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Depinde ce îți dorești tu cu adevărat.
Dacă alegi Farmacia: loc mai curat, iei tu deciziile dar din punctul meu de vedere e mai monoton (stai în spatele mesei și vinzi medicamente + mai vin unele persoane care e posibil să-ți vorbească urât dacă refuzi să le dai antibiotice fără rețetă) și mai trebuie să descifrezi și tot felul de scrisuri de-ale medicilor.
Dacă dai la Asistență Medicală, clar alege UMF! Nu postliceală! Dezavantaje: urmezi ce îți spune medicul să faci, ești în subordinea lui dar tu la rândul tău ai în subordine infirmierele (nu e adevărat că schimbi tu pampers sau alte lucruri pe care le-am citit mai jos). În spitalele de stat salariile sunt foarte frumoase si mai mari decât ca și farmacist! La Asistență faci 4 ani pe când la Farmacie 5 ani. Nu știu la care centru universitar vrei să mergi dar la AMG admiterea constă într-un obiect la alegere (biologie sau chimie) în timp ce pentru Farmacie ai 2 obiecte obligatorii.
În ambele profesii lucrezi cu omul. Alege și cu inima și cu rațiunea!
O seară liniștită!

| sierra1 a răspuns:

Nici un răspuns nu ți se potrivește - fiecare individ vrea - poate - știe altceva!

| RobertMoon a răspuns:

Dacă vrei ceva mai lejer alege farmacie (aici mă refer la jobul de după), daca vrei ceva cu mai multă acțiune alege amg, acum depinde de tine, nu de ce ne place nouă.

| WhiteLife a răspuns:

Farmacie, pentru ca am ales deja laughing nu mi-ar placea sa lucrez intr-un spital, cu sange, sa vad oameni paralizati, sau cu cancer, sau pe cei de la urgente... In farmacie vin oamenii pe picioarele lor, le refomanzi una-alta, vorbesc frumos cu tine, mereu miroase frumos si a ceaiuri, nu cum sunt toate acele mirosuri amestecate in spital...nu stiu, asta e pentru mine, dar gandeste-te ce ti-ar placea sa faci mult timp de acum incolo. Tine de fiecare pana la urma happy

| andreea567890123 explică (pentru WhiteLife):

Pot sa iti dau un mesaj sa te intreb despre facultate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna. Cu medicina nu mergi la plesneala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La farmacie esti mai curata. Stai in halat alb si vinzi medicamente.
La asistenta medicala generala esti tot timpul la cheremul doctorului, cateodata te mai culci si cu el daca vrei sa-ti pastrezi postul. Am auzit cu urechile mele cand niste asistente in practica o intrebau pe asistenta sefa daca ar trebui sa vina in practica si pe tura de noapte. Doamna asistenta sefa le-a spus ca NU! Pentru ca e domnul doctor! Le-a dat de inteles din prima. Ele au ramas ca la dentist. Eram la urgente si am vazut/auzit discutia.
Ca asistenta medicala trebuie sa pui mana pe pacient si sa-i faci orice tratament iti da ordin doctorul. Sa-l schimbi de scutec, perfuzii, injectii, curatat etc.
As alege farmacia, e mult mai curata. Plus ca castiga bine daca prinzi un loc in orasele mai mari.
Ca asistenta vei ajunge si amanta medicului, de foarte multe ori. E o meserie mai rece, trebuie sa ai curaj sa pui mana pe pacient si sa-l aduni de pe jos daca cade sau i se face rau. Sa nu-ti fie frica/greata de sange, voma si altele care se petrec intr-o zi normala.
Mult mai curat si pe bani chiar mai multi decat o asistenta. As alege farmacia. Nu degeaba se spune "curat ca in farmacie", pentru ca asa e, e o meserie frumoasa pe care o practici intr-un mediu placut.

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Da.Farmacie voi alege

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se ocupa asistenta de schimbat scutec si curatarea pacientului.
Vorbesc in cunostinta de cauza in conditiile in care am fost in foarte multe spitale din Bucuresti si de ingrijire paliativa si de urgente si mari institute si tot ce vrei tu cu o persoana imobilizata...
Infirmierele si ingrijitoarele se ocupa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Si eu am fost la persoane de la ingrijiri paliative si asistenta a schimbat bandajele pacientei dar si scutecul. DACA nu au oameni suficienti pe cine sa puna? Sa vina medicul sa faca treaba asta?
Nu stiu cum e la capitala in in Transilvania am fost in mai multe spitale si am vazut ca asistentele fac de toate. Absolut de toate.

| Dana1999 a răspuns:

As alege farmacia dacă as fi in locul tau.

| Pati2500c a răspuns:

Farmacista e mai ok

| Hannah06 a răspuns:

Ca asistent poti ajunge la un salariu mai bun la stat decat un farmacist, ai posibitatea sa lucrezi si la stat si la privat.Dezavantaj ar fi gradul ocupat, ca asistent nu ai putere decizionala, iar ca farmacist pe sectorul sau ai gradul cel mai sus.

| Ella2692 a răspuns:

Asistență medicală generală ^^

| Ella2692 a răspuns:

Dacă îți place să lucrezi cu oamenii oricare dintre cele două meserii este potrivită.
Asistența medicală nu presupune toate lucrurile scârboase cum ar fi să te culci cu doctorul sau să schimbi pampersi, depinde și de secția unde alegi să lucrezi.
Într-adevăr ai nevoie de mult curaj și empatie și nu se naște nimeni cu aceste calități, le dezvoltăm în timp.
De reținut faptul că o meserie te alege pe tine mai mult decât crezi tu că e invers
Alege ceea ce îți dorești nu ceea ce ți se sugerează
Just do it!

| Andrei9923 a răspuns:

Farmacie.

| RW a răspuns:

Nici farmacie, nici asistenta medicala. Medicina generala