| Nati16 a întrebat:

Daca intru in armata ca soldat, dupa un timp mai pot sa fac scoala de subofiteri la mapn?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din anul urmator anagajarii poti sa dai la subofiteri. Faci raport si gata. Nu te lua dupa Dani211! Armata nu mai este cum a stiut-o acel colonel batran. Acum sunt soldati-gradati profesionisti. Colonelul stie ce se intampla cand era armata obligatorie.

| mihaela000ela a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie să-l faci pentru a lua o decizie bine fundamentată, este să TE INFORMEZI. Teoretic, da.
Armata recrutează candidaţi pentru profesiile de soldat/gradat profesionist, subofiţer, maistru militar, ofiţer etc - de aceea este important să discuţi deschis cu recrutorul pentru ca personalului militar profesionalizat se realizează pe două filiere complementare: filiera directă, prin parcurgerea integrală a etapelor de formare în instituţii proprii; filiera indirectă, prin parcurgerea unor module de pregătire în instituţiile militare de învăţământ de către unele categorii de absolvenţi ai învăţământului civil (postliceal şi superior) care au sau nu au o pregătire militară anterioară.

| Dani211 a răspuns:

Nu iti recomand sa intri, mai ales daca vei fi redirectionat soldat.O sa fii sclavit prin unitate:spalat pe jos, vase, gatit bataia de joc a altora.Acesta este un raspuns dat de un colonel iesit la pensie, cand il intrebasem daca pot sa intru cu scoala profesionala.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dani211):

Daca nu stii nu comenta aiurea! Cum sa fi reddirectionat soldat? Ce sa gateasca, daca nu-i bucatar?
Da, cazarma este intretinuta de SGP: curatenie, paza, chiar si unele reparatii. Asta nu inseamna ca esti bataia de joc a altora.
Intr-o unitate militara sunt subunitati de lupta - care de regula fac instructie si subunitati de deservire. De asemenea sunt formatiuni de muncitori civili de difeite specialitati.