| Catalion a întrebat:

Cine vrea sa se inscrie la subofiteri pentru armata si trece de toate probele, este bagat direct in paine cum e la soldat gradat profesionist, ca sa zic asa sau mai intai face niste ani de scoala asemanatoare cu o facultate?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dureaza doi ani pentru maistri-militari si un an pentru subofiteri. Asta se executa in scolile miltare (trupe terestre la Sibiu, Bobocu pentru aviatie si Constanta pentru marina). Pentru SGP este de 7 saptamani (curs nu scoala!) modulul instruirii individuale si 4 saptamani modulul perfectionarii.
Cazarea este gratuita, uniforma la fel. Totul este gratuit si mai si primesti si o solda lunara.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa faca o scoala de subofiteri, aceasta este la nivel de scoala postliceala, pentru admitere trebuie sa ai liceul cu diploma de bacalaureat.

| Catalion explică (pentru Ioandelasal):

Cati ani o sa dureze? Cazarea e platita? O sa primesc un venit lunar?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ca soldat nu, am un fost coleg care are 11 clase sa zicem 10 ca nu o terminat liceul și s-a înscris direct ca soldat

| Salontanul a răspuns (pentru nyoentox2002):

In primul randa ca Ioandelasal nu a vorbit de SGP. Si, da! Se merge cu 10 clase, dar fac cursuri pentru SGP este de 7 saptamani (curs nu scoala!) modulul instruirii individuale si 4 saptamani modulul perfectionarii. Deci citeste intrebarea, intelege-o, documenteaza-te si apoi contrazici!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Catalion):

Nu stiu, nu ma intereseaza, uita-te pe site-ul oficial al scolii de subofiteri si o sa afli.
Sunt gratuite cazarea, mancarea, tinutele militare si probabil se primesc si ceva bani de buzunar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu trebuie sa-mi raspunzi mie si utilizatorul intreba de subofiteri nu de SGP.

| Catalion explică (pentru Salontanul):

Multumesc de raspunsurile primite si as mai vrea sa stiu, in general, cam ce o sa se predea pentru subofiteri? Ce o sa se faca in acel an?

| Salontanul a răspuns (pentru Catalion):

Nu stiu ce ore se fac acum! Pe vremea mea se facea intructia tragerii, tactica, geniu instructie NBC (nucleara, bacteriologica si chimica), transmisiuni, instructie de front, auto, metodica, astazi probabil engleza (eu am facut franceza si rusa), regulamente si altele pe care le-am uitat (probabil).

| Salontanul a răspuns (pentru Catalion):

Dureaza doi ani pentru maistri-militari si un an pentru subofiteri. Asta se executa in scolile miltare (trupe terestre la Sibiu, Bobocu pentru aviatie si Constanta pentru marina). Pentru SGP este de 7 saptamani (curs nu scoala!) modulul instruirii individuale si 4 saptamani modulul perfectionarii.
Cazarea este gratuita, uniforma la fel. Totul este gratuit si mai si primesti si o solda lunara.

| Zuzu1991 a răspuns:

"sau mai intai face niste ani de scoala asemanatoare cu o facultate?"

eu NU m-am nascut IT-st... nici katerinkar, tu crezi ca te-ai nascut subofiter si poti sa faci fata responsabilitatii... FARA SCOALA?!?
deci, GANDESTEEEEE!

si un soldat gradat profesionist, face o scoala numita instructie, iar ca nu ii se spune scoala nu inseamna ca nu e tongue

| Mirel4412 a răspuns:

Da.