| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Daca merg la FSEGA la Cluj Napoca pe ramura contabilitate, o sa imi fie greu de la profil uman? Unde pot sa lucrez dupa aceea?

Răspuns Câştigător
| GabehAle a răspuns:

Te poti descurca si daca pleci de la profil uman, dar sa ai grija ca se face destul de multa matematica acolo. Poti recupera pe parcurs, dar trebuie sa muncesti pentru asta. Eu am un prieten care a terminat Filologie si apoi a facut Politehnica, deci se poate.
Dupa ce termini FSEGA la contabilitate, poti lucra pe un post de contabil la o firma, cu salariu fix, sau iti deschizi propriul SRL si oferi servicii de contabilitate pentru mai multe firme (ajuti pe altii sa deschida SRL-uri, sa gestioneze documentele contabile, sa pastreze o buna relatie cu institutiile statului, etc). De exemplu, eu am SRL si platesc lunar un contabil cu 300 de lei doar ca sa imi gestioneze facturile si sa imi calculeze ce impozite si taxe trebuie sa platesc la stat. Iti dai seama ca nu sunt singurul client, deci face bani. Plus ca daca am angajati si trebuie sa calculeze si salariile, tariful creste la 500 de lei pe luna.
Optiuni si posibilitati sunt. Daca muncesti pentru ele, sigur vei reusi. Succes!

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E ca o ghicitoare cu raspuns in ghicitoare: Daca faci contabilitate o sa poti fi... contabila, la stat sau privat.