| alina4 a întrebat:

Daca nu prea stiu chimie pot face fata la facultatea de medicina?

Răspuns Câştigător
| Carolina26 a răspuns:

Normal ca poti face facultatea daca nu stii chimie, am avut in anul 1 o multime de colegii care nu stiau nici sa scrie formula apei... e cu totul alta materie decat ce faceai in liceu. Evident te ajuta destul de mult daca ai o baza, asa ca incearca sa ai cat de cat habar (ii enervezi pe asistenti daca te duci si nu stii sa scrii nici o formula sau valente), chestii de astea elementare.In ceea ce priveste anul 1 in care vei face chimie si biochimie sa stii ca sunt carti si inveti exact ce scrie acolo, nu prea ai ce sa intelegi o iei ca atare si e suficient. Nu e nevoie de meditatori sau altceva. Inveti si esti atenta la lp-uri.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nimeni nu s-a nascut invatat. Poti face facultate normal daca te apuci de invatat anatomie din manualele lui Cristescu si cel albastru, imi scapa acum cum ii zice dar este tot de a11-a si s-a dat pana acum 2 ani la admitere. Cele 2 manuale sunt foarte bune si se completeaza unul pe celalalt, iar la chimie iti poti pune meditator si inveti ca nu e greu, apoi faci teste din cartea de la editura Carol Davila(se gaseste la facultate)si ai sa intrii fara probleme la facultate.
Mult succeshappy

| Anca a răspuns:

Da, dar greu happy. Nu e imposibil insa!

| NickiMinaj a răspuns:

In foarte multe orase se cere numai biologie( poti cauta pe net, dar parca numai la Bucuresti si Cluj se da si chimie/fizica). Oricum, nu e foarte greu la chimie. Daca te apuci serios de invatat(si sfatul meu ar fi sa iti gasesti un profesor bun la chimie, pentru ca manualele nu sunt atat de bine facute si nu acopera tot ca si teorie) ai toate sansele, inca nu e tarziu.

| NickiMinaj a răspuns:

Carolina, inseamna ca ai dat admitere doar la biologie, tati. Eu ma var toata in foc (ardere totala in termeni tehnici) daca imi arata cineva care nu stie sa scrie formula apei(!?) ca face grilele alea corect. Totusi sa nu o dam in balarii. Exista si oameni care isi cumpara locul.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. Trebuie să stăpâneşti foarte bine chimia organică de Bacalaureat.
Dacă nu prea ştii chimie, nu vei trece de examenul de admiterewinking.
Salut!

| Maia a răspuns:

Poti invata chimia.Nimic nu-i imposibil.Si totusi, depinde de domeniul care-l alegi, daca-ti trebuie mai mult sau mai putin chimia.Insa iti trebuie, indiferent de masura ei.