| Mario1994 a întrebat:

Daca nu sunt sociabila cu toti, sunt mai retrasa. Ar fi o problema daca voi fi frizerita? Aud pareri ca frizer trebuie sa fii sociabil cu toti.

22 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toate se invata in timp.

| mentholinks a răspuns:

Nu cred ca e o problema. Pe parcurs vei invata sa fii sociabila, cred.

| cfrtobias a răspuns:

Pai oare nu poti intreba cum doresc? doar nu vorbesti cu o persoana non stop cate o ora

| Mario1994 explică (pentru cfrtobias):

Nu. Pot intreba. laughing

| cfrtobias a răspuns (pentru Mario1994):

Eu zic ca n-ar fi asa greu de stii sa tunzi

| Mario1994 explică (pentru cfrtobias):

Ai dreptate dar mie mi se pare ca o sa fie greu cand voi tunde prima oara. laughing

| cfrtobias a răspuns (pentru Mario1994):

Pai iti dai silinta sa faci bine si m-ai incerci la prieteni poate

| Mario1994 explică (pentru cfrtobias):

Cica e la moda cu tuns pierdut, daca intelegi. Asa le plac baietilor in general. O sa incerc sa imi dau silinta.

| DoarAlin a răspuns:

Frizerita mea este foarte vorbareata. Ba vorbeste cu mine, ba cu alti clienti in timp ce se ocupa de mine, ba o gaseste vorbitul la telefon. Mda, este foarte sociabila si carismatica. Are destul de multi clienti fideli.

| Mario1994 explică (pentru DoarAlin):

Pfoai, chiar cu toti. laughing Lol.

| DoarAlin a răspuns (pentru Mario1994):

Absolut cu toti. rolling on the floor)

| Mario1994 explică (pentru DoarAlin):

Nu poti vot

| Mario1994 explică (pentru DoarAlin):

Nu poți socializa cu toți in timp ce tunzi pe cineva laughing Trebuie sa fii atenta la omul cum il tunzi, nu sa vorbesti de exagerezi cu clientii care stau la rand.

| DoarAlin a răspuns (pentru Mario1994):

Pai nu este singura. Sunt 2 frizerite. Una dintre ele este mai nesociabila, abia daca zice "buna ziua". Aici intervine si diferenta de varsta, cred. Ce-a la care ma tund eu are 36, iar cealalta are 50 si ceva. Nu vorbeste mereu cu toti cand este ocupata cu cineva. Dar mai sunt anumiti oameni ce se baga in seama, intreaba una alta, iar ea raspunde, de bun simt macar. Dar cand frizeria este libera, vorbeste doar cu cel de pe scaun, cum vrea tunsoarea, daca vrea gel, etc. Zic si eu din ce am vazut. Ma tund la ea doar de 2 ani. Si ma duc la frizerie din an in paste, deci... Totul depinde de persoana presupun. Nu te obliga nimeni sa faci conversatie, dar este de folos sa fi comunicativa cu cel de pe scaun. Pana la urma performanta este cea mai importanta. Degeaba ar fi comunicativa, daca m-ar tunde ca dracu. rolling on the floor

| Mario1994 explică (pentru DoarAlin):

Înțeleg. Dar nu asta inseamna ca imediat sa iti faci clientela, trebuie sa fii foarte bun in domeniu, trebuie sa fii atent la fiecare client, cum vrea sa il tunzi, cum ii place. laughing Iti dau dreptate. Dar prima data e vorba de munca, nu sa stai pana iti pierzi timpul cu celalalti vorbind mult. laughing Clientela iti faci dupa cum te pricepi. Daca te recomanda toti, inseamna ca esti bun. Esti multumit de frizerita ta? Cat iti ia? laughing Iti place cum te tunde?

| DoarAlin a răspuns (pentru Mario1994):

Pai da, asta zic si eu. Performanta este cea care conteaza cel mai mult. Si da, sincer sunt foarte multumit. N-am avut niciodata nimic sa-i reprosez. Pai ea este mai mult specializata pe frizuri "moderne", colega ei tunde mai mult babe de peste 70, sau oameni mai in varsta ce vor frizuri simple. Ea tunde mai mult copii, adolescenti, barbati in mare parte. Pretul pentru o tunsoare "moderna" este 15 lei, ei ii last 20 pentru ca asa este frumos, si pentru ca sunt multumit. Tunsorile simple sunt 10 lei, tunsorile pentru femei sunt 30, indiferent ca e simplu sau modern. rolling on the floor Stiu ca si vopseste, coafuri, si cam atat.
Cred ca daca esti buna la ceea ce faci, nu vei avea probleme. Pe mine, ca client, ma intereseaza cel mai mult performanta. Daca esti bun la meseria asta, atunci vei avea clienti. Parerea mea, cel putin.

| Mario1994 explică (pentru DoarAlin):

Înțeleg perfect big grin E cel mai bun răspuns de la tine. Dar ma bucur pentru aceasta frizerita ca are mana buna, lucreaza lejer si face bani frumosi. laughing Cum sa vopseasca, sa coafeze? Nu face asa ceva un frizer, un frizer stiu ca tunde doar. laughing Dar colega ei nu stie care e moda de acum, de aia tunde oameni in varsta " tunsori simple" laughing Acum e moda sa tunzi pierdut, gen sa fii tuns cu o linie pe o parte si o freza sa ai. laughing

| DoarAlin a răspuns (pentru Mario1994):

Eh... nu stiu. rolling on the floor) Stiu ca una a intrebat-o odata la ce ora sa vina pentru vopsit. Si de asta am zis... Ca oi fi inteles eu gresit, e alta treaba. rolling on the floor Stiu ce spui. Dar face a asta o vanzare, sa mor eu. Daca nu intr-o zi avea 5 babe la rand. Nici numai aveam loc pe scaun din cauza lor. Cam asa ma tund si eu. Scurt pe parti, o linie, si un fel de creasta, mai scurta. Baba asta cred ca doar "castron" ar stii sa ma tunda. rolling on the floor

| Mario1994 explică (pentru DoarAlin):

laughing)) Poate a vopsit-o doar asa. Acum e moda cu tunsori noi laughing Toti baietii prefera " tuns pierdut" plus o freza facuta cu ceara speciala laughing Gata treaba in 10 minute, vorba aia. Nu poti zice e ca baba la varsta ei, nah. Ea a învățat să tundă simplu. laughing Macar scoate si ea bani de la babe si mosi laughing 15 x 8 babe = 120 lei pe o zi, pe o luna ar scoate in jur de 2800-3000 lei laughing

| comyne a răspuns:

Da

| MarisAlin a răspuns:

Scrie undeva asta? Eu zic ca e doar un mit, nu e nimic real laughing

| Mario1994 explică (pentru MarisAlin):

Nu, dar daca esti sociabil cu toti si asa iti faci clientela, doamne. laughing