| blackumafia a întrebat:

Daca un profesor preda la 5 materii ce salariu are?

4 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Nu conteaza daca preda una sau mai multe materii, la una sau mai multe scoli, conteaza daca are catedra intreaga, jumatate de catedra sau doua catedre, adica cate ore preda efectiv.

| morningstar a răspuns:

Probabil nu are catedra completa in scoala respectiva, adica nu isi poate completa numarul de ore in scoala respectiva. Asa ca isi completeaza acest numar cu optionale, etc, dar asta nu inseamna ca e platit mai mult sau mai putin. Se poate sa predai chiar si la doua scoli daca nu reusesti sa ai catedra completa intr-o singura scoala, dar salariul e acelasi. Salariul depinde daca el este titular pe post, daca are grade, daca este diriginte, daca are diferite activitati, etc.

| AbbyG a răspuns:

Salariul unui profesor nu se calculeaza in functie de numarul de materii pe care le preda ci in functie de pregatirea pe care o are, gradele obtinute in timpul activitatii didactice, vechime si numarul de ore pe care le are peste norma. Fiecare profesor are un anumit numar de ore in norma ca sa isi primeasca salariul de baza, iar aceste ore se acopera cu diverse materii pe care sa le predea in functie de calificarea profesorului.

| kprone a răspuns:

Salariul este dat de numarul de ore predate pe saptaman. in general o "norma intreaga" e de 18 ore pe saptaman. nu conteaza ca preda 5 materii(ciudat, pentru ca nu cred ca ar avea calificare pentru toate). daca are specializare pentru mai multe discipline ar putea, dar totusi 5 este prea mult. undeva la 900 de ron este salariul unui profesor. dar poate fi si de 700 sau 1500-2000, depinde de gradele acumulate in decursul activitatii de dascal. ca un sfat: nu te fa dascalhappy toate cele bune