| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa lucrez in domeniul turismului, la o firma, ca agent de turism, am nevoie neaparat de facultatea de Geografie? Sau acolo nu prea este nici o legatura cu ce se face in facultate? Limbi straine oricum stiu ca trebuie, dar nu stiu daca si o facultate de geografie. Bineinteles ca stiu ca trebuie studii superioare, dar facultatea de Limbi STRAINE nu ar fi buna? Fara studii in turism.

Răspuns Câştigător
| JennyBerry a răspuns:

Buna. Facultatea de Geografie si Turism.

Facultatea de filologie { litere } nu iti confera posibilitatea unei cariere in turism. Rezultat : profesor, traducator. Sfat : in ziua de azi filologia nu mai are o valoare potentiala. pa

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde de firma respectiva, in mod normal trebuie sa fii absolvent de facultate ( Geografie turism) si sa cunosti cel putin 2 limbi.

| ary a răspuns:

Depinde de angajator, nu cred ca ai nevoie neaparat de facultate ca sa fi agent de turism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori esti foarte inteligent. ori inveti sa te descurci in domeniu.Ai nevoie de cunostinte in domeniul geografiei, si cunostinte bine puse la punct. Tu vinzi pachete turistice, si daca vin eu sa te intreb ceva in legatura cu aceste pachete, trebuie sa imi dai raspunsuri clare.nu amintiri din copilarie.Trebuie sa ai habar cat de cat cu ce se mananca turismul, cunostinte minime.Nu stiu sigur daca in fisa postului sunt trecute studiile superioare, dar daca ai nevoie de mai multe informatii, iti raspund cu dragwinking