| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce materii se fac la Geografia turismului? Am cautat pe net si nu am gasit. Si se castiga bine cu aceasta facultate? Sau primesti un salariu de 500 ron? Asa este platit in orasul meu un agent de turism. Daca salariile sunt asa in Romania, mai bine nu mai fac facultate. Si pentru a deveni ghid turistic sunt necesare 'pilele'? La aceasta facultate trebuie limbi straine? Si daca da, care ar fi cele mai cautate limbi (in afara de engleza, pe care oricum o stiu)?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce materii trebuiesc dar sigur Lb. si literatura Romana, Geografie, 2 limbi citit vorbit, Istorie (Facultatea de Geografie speializarea turism ). Despre salariu greu de spus, fiecare agentie de turism isi plateste salariatii in functie de castiguri si de buna vointa patronului.Cred ca trebuiesc si pile, oricum din ianuarie vom avea alti o suta de mii de someri.

| leny a răspuns:

Depinde unde practici aceasta meserie...totusi felicitari pentru alegerea facuta...nu am vazut din ce oras esti dar cred ca depinde de turismul din fiecare zona.pentru a deveni ghid, cu siguranta mai multe limbi straine constituie un avantaj.care limbi ar fi cautate? probabil ca germana(avem o groaza de turisti germani)si franceza ar fi, avand in vedere ca francezii sunt cam incapatanati cand e vorba de engleza(doar au pierdut in fata ei statutul de limba internationala). ca ghid, in afara de limbile straine mai trebuie sa stii si geografie si istorie destul de bine...multa bafta in continuare