| Ştefan_Sicoe_Anca_1995 a întrebat:

Daca vreau sa urmez facutatea de drept, pentru a deveni procuror, ce profil de liceu sa urmez? As putea mate-info?

Răspuns Câştigător
| Cyclades a răspuns:

Poti sa urmezi ce profil de liceu vrei. Ideal ar fi insa sa faci istorie-stiinte sociale. Ca procuror trebuie sa stii sa te exprimi in scris si verbal si totodata sa ai idee despre istoria legislatiei. Mare atentie:facultatea nu te face procuror(magistrat). Trebuie dupa licenta sa dai admitere la Institutul de Magistratura si acolo se intra extrem de greu. Bafta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are putina importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Totusi te ajuta putin la admiterea in facultatea de drept un profil de filologie sau stiinte sociale.

| neutrino a răspuns:

Poti face orice liceu doresti, important este sa-ti iei bacul.