| Joker3134 a întrebat:

De ce politistii nu au soldati ca militarii? Dar pompierii au?

9 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Politia nu este o institutie militarizata, doar Jandarmeria este. Se poate observa si ca difera gradele, Jandarmeria are aceleasi grade precum Armata: sergent, colonel, general etc., in timp ce Politia are inspector, comisar, chestor etc.
Politia are trupele speciale care se numesc si soldati.

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns (pentru Joker3134):

Da, trupele speciale sunt mascatii.
Pompierii nu au cum sa aiba soldati, ca pompierii nu se "bat" cu nimeni, ei sting focul si salveaza oamenii.

Nu exista admitere diferita pentru trupele speciale. Mai intai trebuie sa intri in Politie, apoi dai la mascati.
Si SRI are soldati, brigada anti-tero.

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns (pentru Joker3134):

Probele sunt mai mult fizice si psihice, nu teoretice. Deci depinde de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns (pentru Joker3134):

Si ce intelegi prin "probe psihice"?

Răspuns utilizator avertizat
| gothicbat a răspuns:

Degeaba.