| elcosmin a întrebat:

De ce se numesc facultati de stat daca te seacă de bani?

Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Pai,asta face statullaughing
te seaca de banilaughing
tu n-ai observat pana acum cate taxe le patesti hotilor!? laughing
impozite pentru orice!

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Facultatile de stat au si locuri la taxa pentru ca vor sa dea sansa mai multor oameni sa studieze acolo. Dar oricine poate intra la buget, trebuie doar sa fie pregatit la admitere (in caz ca se da examen) sau sa aiba medie mare (in caz ca se intra pe baza de dosar). Dar facultatea in sine nu e costisitoare. Ai de platit taxa de inscriere si inmatriculare (maxim 100 lei), restante daca ai (dar aici nu e vina facultatii ca ai restante), niste carti (desi acum a evoluat tehnologia si studentii primesc pdf de la profesori). In rest nu ar mai fi cine stie ce cheltuieli cu facultatea, ba din contra, poti lua bursa care poate ajunge si la 2500 lei pe semestru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca da ai medie suficient de mare incat sa intri pe locurile bugetat nu te seaca deloc de bani

| AC4S4 a răspuns:

Cum era? Vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.
Toata lumea se plange, ba ca profesorii sunt scarbe, ba ca e coruptie, ba ca e sistemul prost. Pe mine nu m-a secat facultatea de bani, profesorii sunt decenti, sistemul este facut astfel incat sa inveti foarte mult singur (fiind si cel mai eficient).

| laSoledad a răspuns (pentru AC4S4):

De acord!

| elcosmin explică (pentru AC4S4):

La ve facultate esti/ai fost?

| AC4S4 a răspuns (pentru elcosmin):

În domeniul informaticii.

| RobertMoon a răspuns:

Cam asa e peste tot, oricum facultatile de stat au niste scarbe de profesori/personal fata de cele private iti spun din experienta.

| laSoledad a răspuns:

La fel cum si teatrele nationale sunt institutii de stat, dar tot platesti bilet.
Institutiile de stat au mai multe forme de finantare, nu doar de stat, pentru ca statul nu-si permite sa le plateasca toate cheltuielile. De asta exista finantare de la stat + taxe de scolarizare + sponsorizari si donatii + bani europeni + imprumuturi (uneori). Cam astea-s principalele forme de finantare intr-o institutie de invatamant academica.

| laSoledad a răspuns:

Invatati finante, copii. Acolo gasiti raspunsurile dupa care se invarte lumea (de stat si privata) si cum se invart banii.

Sunt institutii de stat complet autonome, care se finanteaza din venituri proprii si sunt alte tipuri de institutii de stat care sunt finantate atat din venituri de stat, cat si din venoturi proprii - precum facultatile. Facultatile au costuri foarte mari, pe langa cele cu intretinerea si proiectele de cercetare, au costuri mari cu salariile, de asta e nevoie si de venituri proprii - taxe de scolarizare.

| laSoledad a răspuns:

Cunostintele unui om cult merg dincolo de ce a invatat in facultate, fie ea de stat sau privata. Acolo te invata doar introducerea, doar suprafata lucrurilor. Restul, descoperim pe cont propriu.

| christine99 a răspuns:

E gratis dar nu prea. Multa coruptie si smecherie in toate in afara de umf-uri si consortiu celor 4 (Iasi, Cluj, Bucuresti, Timisoara).

| laSoledad a răspuns (pentru christine99):

E coruptie si la UMF la Cluj si mai ales la Mures, am auzit din interior.

| iulianr a răspuns:

Nu te seaca de bani daca esti pe locurile bugetate. In plus, statutul de student iti ofera cateva beneficii. Cat timp am fost la facultate nu am platit nicio taxa si am avut si numeroase reduceri (transport in comun, tren, muzee) + cazare ieftina in camin si preturi foarte mici la cantina studenteasca.