| Intrebari200 a întrebat:

Deci as dori sa stiu urmatorul lucru : PE CE SA MA AXEZ IN VIITOR in sensul ca sunt in clasa a 10-a profil filologie/bilingv-engleza si doresc sa stiu pe ce anume sa ma duc mai departe happy Tin sa anunt ca matematica fizica chimia biologia nu sunt punctul meu forte chiar deloc. mai degraba sportul engleza si romana insa eu as prefera o meserie care sa presupuna interactionarea cu publicul axandu-ma pe materiile mentionate mai sus.

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna!
Pana sa ajungi sa iei o asemenea decizie, cred ca mai ai nevoie de niste timp de gandire si cantarire. Fa o vizita psihologului scolii si spune-i ca ai nevoie de indrumare in cariera. Exista o baterie de teste care se aplica in asemenea situatii, iar la final vei primi o lista cu punctele tale forte si potentialele meserii spre care te-ai putea indrepta in baza lor.
Observ din raspunsul ca ti-ar placea ceva corelat cu filiera umana, iar aici optiunile sunt numeroase. Te poti orienta spre limbi straine, comunicare si relatii publice. Nu sunt excluse din ecuatie nici managementul afacerilor, psihologia sau stiintele politice.
Totul depinde de tine si de ce te vezi facand cu drag in viitor.
Mult succes!

| Intrebari200 explică (pentru Cat):

Iti multumesc pentru ajutor happy! Intr-adevar optiunile sunt numeroase, un motiv pentru care face ca decizia mea sa fie greu de luat. Si inca ceva... eu cred ca e mai bine mai devreme decat mai tarziu sa aleg ceea ce urmeaza sa fac pe viitor big grin

| Cat a răspuns (pentru Intrebari200):

Ma bucur tare mult ca am putut sa-ti fiu de folos!

5 răspunsuri:
| Spiin a răspuns:

Asta e cam disproportionat... Engleza, sporul si romana nu merge un cu alta laughing Dar avand in vedere ca stii deja 2 limbi poti sa iei lectii suplimentare pentru alte limbi straine si ai avea un viitor asigurat ca fiind traducator sau relatii publice cu clientii

| Intrebari200 explică (pentru Spiin):

Pai cunosc si germana dar nu la un nivel la fel de inalt ca engleza happy insa eu la scoala fac si germana si probabil ca in urmatorii 2 ani o sa reusesc sa o stapanesc mai bine happy

| DITO a răspuns:

Profesor - facultatea de litere si cursul de pedagogie