| Airadr a întrebat:

Buna, am si eu o dilema. Pe viitor vreau sa ma orientez catre medicina si nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu. Matematica nu este punctul meu forte (si nici biologia sau chimia) asa ca ma gandeam sa merge pe filologie bilingv si sa ma meditez la materiile necesare la facultatea de medicina. Nu stiu daca este o idee buna si daca as putea face fata. Opinie? Este mai bine pe bio chimie?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Recomand științele naturii.
Da, se poate intra și cu filologia.
Dar eu la medicina am dat și de matematica, formule, biofizica, la care ar fi ok sa stii niște termodinamica. De asemenea - genetica (biologie clasa a XII-a - nu intra la admitere, dar recomandabil e sa stii baza) Da, recuperezi sa zicem, dar este enorm de multă materie. Nu ai timp. Bazele trebuie puse din liceu - cunoștințe generale. Faptul ca profesorii te iau de la zero e un mit. Au multă materie de predat și se așteaptă sa stii niște noțiuni de baza.
Eu am fost pe științe și mi-a folosit.
Totuși biologia și chimia trebuie sa fie punctele tale forte. Nu recomand sa alegi calea ușoară. Alege ceva ce te solicita peste puterile tale, ca așa va fi și la facultate deci vei fi antrenat/ă. Succes!

1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Din moment ce dai examen la bio si chimie pentru admiterea la medicina, e mai bine sa mergi pe profil de stiintele naturii. Dar totul depinde de tine. Daca te cunosti si stii ca poti invata pe cont propriu, du-te unde vrei tu. Poti merge si la un profil sanitar sau de chimie industriala, daca ai asta in orasul tau.