| IoanaMra a întrebat:

Deci sunt in clasa XI-a la profil tehologic de industrie usoasa si am ca specialitate tehnician operator tehnica de calcul. Am inteles ca persoanele care termina acest liceu au o calificare si pot activa la o banca monetara sau ceva de genul. Eu in schimb dupa terminarea celor 12 clase de liceu vreau sa dau la Litere, se poate asa ceva? Sau dati'mi voi o parere despre ce ar trebui sa fac. sa merg in continuare pe acest profil sau ce sa fac? Fundita! puppy dog eyes Sunt debusolata :-

3 răspunsuri:
| YayuK a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi la FEEA (Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor).Dar, daca tu vrei la litere, de ce nu? Dar vezi sa mergi la limbi straine-traducere.Castigi mai mult dupa dars i pe perioada facultatii pentru ca poti face traduceri(te-as sfatui sa mergi pe engleza daca o stii bine).Si eu termin mate-info si dau la Drept(sper sa intru :-s).

| cosmin333 a răspuns:

Pai normal ar fi sa continui in acest domeniu.Cat despre acea specializare pe care o sa o ai la finalul liceului? poti sa iti faci nevoile elementare pe ea pentru ca nu o sa iti foloseasca.Gandeste-te ca sunt multi care au facultate in domeniu si nu si-au gasit de lucru, si de ce ti-ai gasi tu cu diploma de liceu?

| alicia2000 a răspuns:

Buna.Si eu am terminat liceul cu acest profil, am o diploma de atestat din cls a 12-a, o sa dai atunci un examenpt asta, cred.totul este sa iti placa ceea ce vei invata in cei 4 ani. cert este ca doar cu o diploma de atestat nu o sa ai cum lucra la o banca. daca iti doresti asta trebuie sa faci finante banci sau ASE-ul, dar daca iti place la litere, specializarea din liceu nu o sa te incurce cu nimic.In fond, la acest profil ai fost repartizata de calculator, nu ti l-ai dorit tu. poate o sa te transferi in clasa a 10-a la un profil de filologie daca iti permite media, pentru a fi mai aproape de ceea ce iti place.Bafta.