| anonim_4396 a întrebat:

Din ce-ati observat voi la viata voastra la locurile de munca pe unde ati fost sau sunteti, cei care au ajuns sefi de echipa, directori, manageri generali au inaintat pe bune, pe meritele lor sau ati mai observat si cazuri de promovare prin pile, prietenii cu seful precedent? Adica, vi s-a parut ca superiorii vostri au ajuns in postul respectiv pe merit, concurs sau au fost promovati datorita relatiei bune cu seful? Specificati si domeniul de activitate.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de superiorul meu, presupun ca da. Pana la urma cand a aparut compania, el era acolo. Dupa ceva timp... pentru cei care au venit dupa (legat de echipa mea), le pare normal ca este asa, avand vechime a putut sa promoveze foarte usor. Dar aceasta promovare este deschisa pentru oricine daca pot si vor.
Legat de alte domenii, companii, sefi, barosani, bastani, fiecare cap de mafie si capul capul capului etc, presupun ca 30% au ajuns acolo datorita relatiilor, iar restul cu eforturile lor sau a celor din jur. Acum ca au avut noroc sau bani sau a fost inteligent... nu prea stim noi cum au crescut toti sau ce au in cap.

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am auzit cativa sefi de la cateva companii ca spuneu de multi tineri ca i-au promovat fiindca ii cunosteau bine si ca aveau o relatie buna cu ei, mai pe sleau ca acei tineri au intrat in gratiile sefului. Asta poate ridica anumite semne de intrebare.

| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Corect si asta. Sunt si astfel de cazuri, dar mai putine (ca nu sunt asa de multe locuri).

Eu, desi nu asta ai intrebat, mereu am apreciat liderii adevarati. Nu m-ar deranja niciodata sa am un lider peste mine, la lucru, care stie ce vrea, este corect si are onoarea in el. Nu este vorba ca l-as urma (ca nu as face-o), ci ca doar l-as respecta ca om ca isi da seama de pupincu*elile celorlalti si nu sunt atat de inconstienti de ce se afla in jurul lor.

| zilog a răspuns:

IN ROMÂNIA JOB-URILE BINE LE OCUPA CEI DIN FAMILIA PATRONULUI apoi ce nu e bun da la sclavi

Eu am ajuns prin meritele mele coordonator activitati service si director tehnic peste 250 magazine de computere
eram si director service central pentru service-ul din Bucuresti unde aveam si aici 50 oameni care faceu testare
testau placi de baza hadd-uri mousi tastaturi monitoare ups-uri tot ce se videa prin acl lant de magazine
si era impartit pe 3 etaje
etajul 1 testa gunoaie
etajul 2 testa hdd-uri si placi de baza RMA 2
RMA 3 ERAM EU CARE MAI SI CHIMBAM CATE UN INTEGRAT PE PLACILE ELECTRONICE ALE HDD-URLOR sau cate un northbridge sau cate un procesor in cate un router

si mai scriam proceduri pentru oamenii din servce-urile din tara sa nu mai trimita la Bucuresti toate placile de baza sa stie sa le testeze ei conform unor standarde
eu faceam standarde in testeare
pentru ca transportul produselor care erau bune pana la Bucuresti costa mai mult de cat alt produs nou in china

IN general in viata toate job-urile bune sunt date in familie sau prietenilor

De exemplu ma cunosc cu DIRECTORUL DE LA O FIRMA FOARTE MARE DE TELEFONIE DINTR-O TARA UNDE SALARIUL ESTE LA UN GUNOIER DE 5000 EURO./ LUNA
nu pot sa iti spun tara
si el imi da mie job dar nu il da de cat in familie sau la prieteni pe job-ul ala bun

si job-uri cu munca multa multa multa multa muta da la toti fraierii

dar mie sau nevestei lui sau la prietenii lui
imediat imi da pe fatul ca stie ca sunt extraordinar de bun un job
dar stie si ca sunt preiten cu sotia lui
i-o mai trag din cand in cand ca lui nu ii functioneaza
e noi i-am spus ca suntem neamuri ca sunt un verisor cu sotia lui din republica moldova
si fraierul a crezut

in alta parte la lantul asta de magazine de si era un incompetent fratele sotiei patronului era sef si prost de bubuia prostia in el dobitoc rau de tot
si nu stia sa vorbesasca si daca il luai cu gramatica sau macar sa vorbesca corect
sau sa nu mai fure
iti dadea un cap in gura
asta era specialitatea casei la el
sa fure obiecte si sa dea vinea pe angajati si ii zapaceau din hartii si le facea inventarul in asa fel in cat oamenii respectivi sa semneze ca au primit din depozit obiectele pe care nu ii lasa sa le verifice
si ii obliga sa semneze ca au primit
si daca ei nu doreu sa semneze ca au primit fara sa verifice ce au primit le scapa un cap in gura pe bune

| marinaru777 a răspuns:

Azi e ziua internationala a sefului 16 Oct deci numai de bine?

| laSoledad a răspuns (pentru marinaru777):

Hehe, nici nu stiam, la fix! laughing

| ReZiSTorr a răspuns:

Pe scurt varul meu a terminat Facultatea de Inginerie a Materialelor si a Mediului dupa s-a angajat la o companie.La inceput a fost sef de tura dupa care a ajuns sef de productie, sef de sectie iar mai apoi director general.Tot pe munca lui.