| Joker3134 a întrebat:

Din ce cauza la noi nu se gasesc locuri de munca dupa ce termini o facultate si in alte tari da?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se gasesc si la noi, nu stiu de unde ideea asta

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Economie, constructii, drept, limbi straine, marketing si lista continua

Răspuns utilizator avertizat
| LexiEla a răspuns (pentru Joker3134):

Salariul de 3600 cum spui tu poate doar la munca de birou in cadrul politiei.

| LexiEla a răspuns:

Pentru ca la noi economia nu e destul de dezvoltata, iar pentru meseriile in cadrul juridic, de exemplu, prioritate au cei cu relatii. Se gasesc pentru celelalte domenii locuri de munca, dar sunt platite prost, de aceea lumea spune ca nu gaseste loc de munca.

| Yurisa a răspuns (pentru LexiEla):

Nu este adevarat, sunt in domeniul juridic si nu e cum zici tu. E adevarat ca te avantajeaza relatiile daca tu cunosti o casa de avocatura, dar ca sa dai la barou, INM, notariat nu iti trebuie relatii. Terminati cu prostiile. Totul tine si de cat de bine stapanesti informatia pentru ca sunt multi care dau la Drept doar ca sa aiba cu ce sa se laude la rude si prieteni laughing

| LexiEla a răspuns (pentru Yurisa):

Exact asta am spus si eu. Ca te avantajeaza daca ai relatii. Nu am spus ca este imposibil, ci doar ca piata muncii in Romania nu se axeaza acum pe acest domeniu.

| Yurisa a răspuns (pentru LexiEla):

La anumite firme de avocatura da, depinde si cum te scoti in evidenta. Daca esti la barou, nu. Acolo intri pe barba ta cum ar veni

| Andrei0G a răspuns:

Deoarece noi nu suntem așa de „dezvoltați"