| anonim_4396 a întrebat:

Dintre Facultatea de Litere si Facultatea de Drept, care imi ofera mai multe avantaje, in cazul in care decid sa o urmez? Sunt foarte nehotarata si nu stiu ce sa aleg.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depinde de tine si de sansa. Poti soma cu amandoua sau poti face si o cariera internationala.

| www a răspuns:

Daca dai la dreptul ai mai multe variante, pe cand la litere nu prea.
Daca urmezi facultatea de drept poti sa devii avocat, notar, judecator, procuror, jurist etc.
Daca urmezi facultatea de litere poti sa devii profesor, jurnalist, traducator etc.
Eu as alege dreptul in locul tau.

| LoryM22 a răspuns:

Mori de foame cu facultatea de litere si daca nu ai bani sa impingi nu faci nimic nici cu diploma de drept as aca mai bine reorienteaza-te ca nu mai sunt de viitor, multi care au terminat aceste facultati stau cu diploma acasa.

| Daiana_1737 a răspuns:

Eu sunt abia in clasa a9a si sunt sigura ca o sa urmez dreptul...asta imi doresc de la cinci anilove struck...depinde,de inclinatiile talehappysincer cred ca dreptul iti ofera cele mai multe avantaje...happy

| draculaq a răspuns:

Mai bine la Drept. Cu litere...greu gasesti de munca. Apropo, si eu dau la Drept in varalaughing

| ariana_5123 a răspuns:

Buna. Eu iti recomand dreptul. Eu am urmat dreptul mi-am luat liceenta cu media 9, 90 si asta ma ajutat enorm, sunt un avocat bun pentru ca imi place enorm ceea ce fac si castigurile sunt f mari. Cu facultatea de litere nu faci mai nimic, acum depinde si de inclinatiile tale. succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desi postul e vechi, degeaba faci Facultatea de Drept daca nu stii sa legi doua cuvinte, sunt cazuri de avocati/procurori care fac greseli nepermise. Eu unul sunt la Litere, intru in Anul 3 acum, dupa aceasta facultate, probabil voi da la Drept. E drept, ai mai multe sanse cu Dreptul, dar ca sa ai acele sanse ori trebuie sa fii foarte bun la ceea ce faci ori trebuie sa ai bani garla. Un absolvent mediocru de Drept, nu va avea sanse fara pile/bani. Si cu Dreptul sunt foarte multi care isi tin diploma undeva ascunsa intr-un dosar sau oriunde altundeva.

| vilmaristul a răspuns:

Daca faci ltere, iti poti gasi un post de profesor
daca faci drept e ffffffff greu sa intri in lumea lor
asa ca sfaturile sunt date pentru a fi ascultate si nu urmate;
alegerea iti apartine

| xxx_3187 a răspuns:

Recomand dreptul