| Rallu_3508 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu la ce profil sa aleg petru liceu.Sunt buna la romana dar si la matematica.As vrea sa urmez facultatea de Drept sau Psihologie. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| demonangel37 a răspuns:

Depinde si ce la ce liceu vrei sa dai pentru ca daca este un liceu simplu iti poti alege un profil de filologie sau mai exact un profil de Stiinte Sociale aici se face psihologie dai teza si in a 12 poti alege dintre unele materii chiar si psihologia si poti sa dai mai departe la ceea ce vrei adica te poti califica cu nota la psihologie la celelalte profiluri nu poti da pentru bac dar un profil care este avantajos in toate domeniile este Matematica Informatica si faci si matematica, fizica, chimie, biologie, istorie, si psihologie, deci este un profil bun iti recomand ori Matematica Informatica ori Stiinte Sociale

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este optiunea ta si trebuie sa te gandesti foarte bine,. Cand dai la facultate nu conteaza profilul liceului pe care l-ai terminat.

| daii a răspuns:

Pai daca vrei la drept sau psihologie ar fi bine sa optezi pentru profilul uman.(romana, limbi straine)

by daiiwinking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă vrei drept sau psihologie poţi alege relaxată un profil uman - filologie de exemplu. Dacă crezi că e posibil să te răzgândeşti ar fi mai bine să alegi un profil real pentru că dacă faci la profil uman din clasa a 10a parcă nu mai face matematică, iar dacă vei avea mai târziu nevoie la facultate îţi va fi mai greu.

daniela
| daniela a răspuns:

Pentru ceea ce vrei sa urmezi sigur iti trebuie profil uman dar... matematica iti poate ordona gandirea si sa devi logic. Totusi... Uman

| bogdand a răspuns:

Nu stii la ce liceu sa dai dar stii la ce facultate?happy
Daca vrei sa urmezi facultatea de psihologie iti recomand un liceu pedagogic.Este cat de cat in domeniu si plus cand il termini deja poti sa fii educatoare.

| Seline a răspuns:

Filologie

| mada. a răspuns:

Pai daca vrei la psihologie du'te la stiinte sociale, e profil uman...profilul real e cel cu mate insa se bazeaza si pe fizica, chimie, biologie...deci trebuie sa fii buna si la astea, bafta:-)

| dya_4589 a răspuns:

Stiinte sociale (e super). Insa nu prea conteaza profilul din liceu.

| biBBi a răspuns:

Hai, Raluca la Stiinte Sociale!winking
Deci. Iti dau un sfat prietenesc. Nu stiu daca il vei respecta sau nu, dar nu te sfatuiesc sa dai la Psihologie. Fata, eu sunt doar ingrijorata, am auzit ca la Facultatea din Piatra Neamt si la cea din Iasi se sinucideau studentii in masa. TVB.winkingA fost doar sfatul meu, tu alegi daca il vei urma sau nuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la facultate ai sa-ti schimbi de n ori opiniile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie
Daca dai la mate info sau stiinte ale naturi faci chimie, fizica(oribila), matematica. extrem de oribila nu e ca in a 8, info*(programare! nu c credeti toti!
La filo faci eng. romana. istorie geografie Psihologie!(in a 10)
IAr la Stiinte sociale la fel ca la filo numai ca dai in a 10 teza la psiho. in a 9 l logica in a 11 la economie in a 12 la filozofie. eu zic sa te duci la Stiinte Sociale. ca faci obiecele care iti trebuie la drept si mai ales la psihologie.happy