| Julienne a întrebat:

Domeniul - sanatate . Ce recomandati ? ( Farmacie, Medicina, Medicina Dentara, Asistenta Generala, etc ) Argum

7 răspunsuri:
| ir3al a răspuns:

Eu as alege medicina dentara.Pentru ca este ceva ce imi place (Vreau sa devin medic dentist).As alege aceasta meserie in primul rand pentru ca lucrezi singur, in cabinetul tau, cu ustensilele tale, fara a primi reprosuri si fara a suporta colegi nemultumiti de toata munca ta.Si in al doilea rand este o meserie foarte banoasa, care iti aduce multe beneficii mai ales daca stii sa o practici.In plus, ca medic dentist (sau orice alt medic)ai o pozitie in societate si esti foarte respectat.Deocamdata, nu sunt capabila de recomand ceva (sunt inca eleva)Bafta tie!

| Dana211 a răspuns:

Farmacie! Dupa 5 ani de facultate esti specilist, esti platit bine si daca stii cum sa te invarti in tipul facultatii poti avea loc de munca asigurat

| 7Mary7 a răspuns:

Si eu ma aflu in aceeasi situatie, nu stiu ce sa aleg... Farmacia si Medicina Dentara le-am exclus, nu mi-ar placea sa stau toata ziua sa vand pastile si nici sa stau sa repar dinti.happy Dar intre medicina generala si asistanta generala nu prea stiu ce sa aleg! Oricum, dintre acestea doua sigur va fi una, pentru ca in alt domeniu chiar nu ma vad! Medicina generala-facultatea este extrem de grea, practic va trebiui sa renunti la tine pentru a invata. Mteria este foarte multa, iar daca te decizi sa urmezi acesta facultate trebuie sa fii extrem de sigura. facultatea dureaza 6 ani, dupa care urmeaza rezidentiatul (3-7 ani in functie de specialitatea pe care ti-o alegi). in timpul rezidentiatului vei avea un salriu foarte mic, deci nu va trebui sa fii sustinut financiar de parinti doar pe perioade facultatii, ci si pe timpul rezidentiatului. Daca te decizi sa fii medic trebuie sa te pasioneze cu adevarat ceea ce vei face, sa-ti placa sa ajuti oamenii, sa nu-ti fie frica de sange. vei fi medic doar dupa acesta lunga perioada, cand vei avea in jur de 30 de ani, deci tineretea ta s-a cam dus; ca medic va trebui sa inveti toata viata, vei da numerosa examene sa ajungi undeva, deci este foarte greu, vei avea nevoie de foarte multa ambitie si daruire! Daca vrei sa urmezi asistenta generala, ai doua optiuni: o scoala post liceala(ce dureaza 3 ani) sau facultatea de asistenta generala(4 ani). daca va fi sa aleg asistenta generala, voi alege cu siguranta facultatea, consider ca vei fi mai pregatita si vei invata mai multe. Dar asistentul nu este nici pe departe un medic; daca va fi sa dau la medicina visul meu ar fi sa devin chirurg, si nu stiu daca as fi in stare sa ajung pana acolo; iar ca asistenta, nu stiu daca as fi multumita de mine, sau daca nu voi ajunge mai tarziu sa regret ca nici macar nu am increcat. singuar care poate respunde la intrebarea ta esti tu! gandeste-te ce ai vrea sa faci in viata, cam cum te vezi peste mai multi ani! gandeste-te daca vei putea invata mai tot timpul, daca vei putae sa-ti dedici timpul celorlalti! eu mai am timp de gandit, sunt clasa a 10-a. si apropo, ar trebui sa iti placa biologia, chimia si fizica, si sa ai cunostinte despre aceste materii, la ele vei da si admitere daca te decizi in cele din urma. iti doresc succes si sa iei cea mai buna decizie! daca te-am ajutat, funda? laughing

| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru 7Mary7):

Ai foarte mare dreptate, pentru medicina generala ar cam trebui sa renunti la tine si la viitoarea ta familie. Ca sa devii medic trebuie sa iti placa foarte mult ceea ce faci, sa te dedici celorlalti si sa renunti la tine. Nu stiu daca merita sa fii medic avand in vedere ca dupa atata scoala la inceput ai un salariu foarte mic.

| taviyamato2 a răspuns:

Asistenta generala, daca stii o limba straina pleci automa pe contract si castigi 1500 de euro in mana. nu cred ca se merita altceva, deja e plin de dentisti foarte buni, NU se merita, medicina nu se merita pentru ca e prea grea, in schimb o tai 3 luni ca asistent in Germania si traiesti 3 ani in RO cu banii aia rolling on the floor

| FjlkJf a răspuns (pentru taviyamato2):

De ce doar 3 luni? Nu poți pleca definitiv?

| voodoo85 a răspuns:

Eu am terminat farmacia anul trecut! Nu a fost usor dar acum am un loc de munca destul de ok cu salariu de peste 2000 lei! totusi am observat ca in ultima vreme creste interesul pentru medicina de familie!