| Nuski a întrebat:

După terminarea modulului psihopedagogic (sunt în anul 3) care sunt următorii pași pentru a preda? Ce examen mai trebuie susținut?(ori portofoliu de întocmit). Unde și când se fac înscrierile?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai modulul psihopedagogic si doresti doar sa devi suplinitor, de la facultate ti se va da o adeverinta ca poti preda in scoli. Poti preda si din timpul facultatii, am avut colegi care o faceau. Eh, dupa licenta ti se va da toate actele necesare cu care mergi la Inspectoratul Scolar din localitatea ta daca vrei sa depui pentru suplinire ori titularizare si te vei pregati pentru examenele care se dau. Depinde de materia pe care o vei prea, din aceea vei da examen. Ai grija, este ceva mai greu, dar na' daca inveti, treci si apoi astepti sa te repartizeze la scolile unde au nevoie de profesori pentru totdeauna. La suplinitor te muti din scoala in scoala, an de an. Daca iei nota sub 5 la suplinire, nu mai ai dreptul la titularizare!
Cei de la Inspectorat iti vor da bibliografia de unde vei invata.

| Nuski explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc mult

| MihaelaDart a răspuns (pentru Nuski):

Cu placere si mult succes!

| CodreanuC a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu cred ca poti face ceva inainte sa primesti diploma

| MihaelaDart a răspuns (pentru CodreanuC):

Poți. Lucrezi ca necalificat, după terminarea facultății ești calificat. Am avut colegi in timpul facultății care lucrau în scoli, eu am preferat după terminarea ei sa intru în învățământ.

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cel mai sigur e sa suni la inspectoratul scolar din judetul tau.

| 70gabriela70 a răspuns:

Depinde de facultatea ta. Stiu ca trebuie sa sustii un fel de licenta.
Bafta!

| CodreanuC a răspuns:

Banuiesc ca ai sustinut practica, trebuie sa finalizezi un portofoliu, dar deja ar trebui sa stii asta. Si in rest trebuie doar sa astepti sa termini facultatea, sa iti faci licenta la facultate si pe urma vei primi diploma pentru modul.

| Nuski explică (pentru CodreanuC):

Asta stiu. După intreb. Primesc diploma si intru in orice scoala si zic "eu vreau sa predau aici"?))))