| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face un modul psihopedagogic in timpul studiilor de licenta in asa fel incat dupa terminarea facultatii sa pot preda la scoala/liceu fara master? Si ce trebuie facut pentru a preda la universitate?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In timpul studiilor de licenta poti face numai modulul de pregatire psihopedagogica de nivel I (initial) care-ti va permite sa ocupi un post didactic in invatamantul preuniversitar obligatoriu.
Nivelul II (de aprofundare) se poate face pe parcursul sudiilor masterale si iti va permite sa ocupi un post didactic in invatamantul liceal, postliceal si universitar.
p.s. Pentru ocuparea unui post didactic in invatamantul universitar ai nevoie, in plus, de studii doctorale.

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Si studiile doctorale ce presupun? Cat dureaza? Se fac dupa master, nu?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate facultatile din cadrul universitatilor de stat au organizate scoli doctorale, ca un al treilea ciclu de studii in sistem Bologna ( primul fiind ciclul de licenta si al doilea fiind ciclul de studii masterale). Au o durata normala de 3 ani. Despre desfasurarea studiilor de doctorat poti afla din link-ul : https://doctorat.ubbcluj.ro/ro/desfasurarea-studiilor-de-doctorat/

p.s. Ca intentie, studiile doctorale sunt efectuate de catre studentii care au drept scop dezvoltarea cunoasterii prin cercetare stiintifica intr-un anumit domeniu fie pentru o viitoare cariera de cercetator stiintific la o companie care are un departament de cercetare-inovare sau intr-un institut de cercetare, fie pentru o cariera didactica in cadrul unei universitati.

| Adry05 a răspuns:

Nu, lol. In anii de licenta, faci anii de licenta, masteru e separat n-ai cum sa faci 2 in 1. Master iti trebuie pentru predat la universitate si liceu.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu stiu ce abereaza oamenii astia aici laughing
Toate facultatile au modul psihopedagogic in ciclul de licenta pe care il faci daca vrei tu. Se pune ca o materie optionala in catalog. Si nu ai nevoie de master ca sa predai la scoala. La liceu poate...

| sierra1 a răspuns:

"Se poate face un modul psihopedagogic"
DA, poți dacă facultatea la care ești are așa ceva în curriculum!

Fără master poți preda doar la clasele 1-8
La facultate să predai (ca profesor) fără doctorat nici vorbă - eventual asistent sau alte funcții mărunte