| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E cineva pe aici care face sau a facut Facultatea de Litere la Suceava? Sau are vreun prieten sau o cunostinta pe acolo? As vrea tare mult sa stiu ce carti trebuie citite acolo si mai presus de toate in cat timp aproximativ trebuie citita o carte?

7 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Sunt la Litere, nu la Suceava, dar cred ca trebuie să specifici și ce limbi vrei sa faci mai exact happy că fiecare specializare are cărți diferite de citit. Eu de exemplu semestrul acesta am avut de citit 4 cărți la specializarea mea + încă alte 6 cărți de la un trunchi comun (și sunt anul 1).

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru and0ra):

Vreau specializarea engleza-romana, tu la ce specializare esti? La ce universitate si in ce oras?

| and0ra a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Eu sunt la limbi nordice la Cluj, UBB. La engleză din câte știu sunt si mai multe cărți, cel putin aici. Sunt și poezii și cărți, in sem 2 din câte am înțeles se abordeaza vreo 13 sau 14 opere diferite din secolele 17 și 18, nu știu cum e in primul semestru și ceilalți ani, îmi pare rău că nu te pot ajuta îndeajuns.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru and0ra):

Ms oricum, in ce an esti? Cate carti ai avut de citit pana acum? Nu difera tare mult de la o universitate la alta!

| and0ra a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Sunt în anul 1. În primul semestru nu am avut de citit la specializarea mea, ci doar la trunchi comun (au fost vreo 3 cărți, însă eu nu le-am citit laughing ). Iar acum în semestrul 2 am avut 4 cărți la specializare și cum am mai zis, 6 cărți la trunchi comun (dar nici pe astea 6 nu le-am citit lol).

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru and0ra):

Cum adica "la trunchi comun"?

| and0ra a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Trunchiul comun inseamna materiile care sunt comune între specializări. Adică materiile pe care le fac toți din anul respectiv, chiar daca sunt la limbi diferite. Un exemplu de materie de trunchi comun e gramatica normativă, unde practic înveți cum să te exprimi gramatical corect in limba română conform DOOM. E o materie obligatorie pe care o faci indiferent la ce limbi vrei să dai. Cel puțin asa e aici.