| Eligirl a întrebat:

E mai usor sa inveti propozitii in engleza sau sa inveti cuvinte?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este mai simplu pentru creier sa invete un cuvant decat o prpozitie, creierul uman este complex iar informatia pleaca in memoria de scurta durata, propozitile merg in memoria de scurta durata, se cunoaste faptul ca repetitia unui lucru este singurul lucru care face posibila reamintirea ei, adica plasarea informatiei in memoria de lunga durata

eu recomand astfel invatarea 5000 de cuvinte
conjugarea a 500 de cuvinte
invatarea in mod obligatoriu a structuri limbi engleze
pronuntarea in mod corect a cuvintelor
deci cuvant cu cuvant, verbele te ajuta enorm de mult pentru ca ele isi dau puterea de a crea propoziti nu de fi papagal de propoziti, alcatuirea propozitilor ajuta enorm de mult

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Conjugarea a 500 de verbe

| Donsavas a răspuns:

Pai invatand niste cuvinte intr-un anumit context(deci in propozitii) intelegi mult mai usor limba. intelegand-o, reusesti sa o si inveti. spor la scoala!

| Dismally a răspuns:

Nu ai cum sa inveti propozitii, adica nu vei intelege niciodata limba asa. Invata cuvintele, invata gramatica si vei putea formula singur propozitiile.

| Heureuse a răspuns:

Este mai usor sa inveti cuvinte cand traduci un text si este mult mai usor sa inveti propozitii cand inveti din auditie, te ajuta sa iti dai drumul la vorbit.

| SatanaM a răspuns:

Foarte mulți cititori ne întreabă ce pot să facă ca să învețe limba engleză sau să își îmbunătățească nivelul actual, astfel încât să reușească sa treacă cu succes de interviul de angajare ca însoțitor de bord. Mereu venim cu sfaturi și sugestii care să îi ajute, iar astazi am decis să concentrez toate aceste idei intr-un articol succint. Mai mult, pentru cei care simt nevoia unei pregătiri intensive, am conceput și un curs special „English for cabin crew", iar detalii despre curs puteți citi aici.
Dar să revenim la sfaturile noastre

| Iulian_Lare_1986 a răspuns:

Pentru a învățat o nouă limbă străină trebuie sa ți-i seamă de fiecare cuvânt în parte este mult mai ușor si benefic decât o propoziție. De exemplu : Daca te afli in america si doresti sa cumperi un măr, îți va veni in minte mult mai ușor mărul decât întreaga propoziție pentru a cere acel măr... I like to have a Apple... Success la învățat