| Regedesubmunte a întrebat:

Este bacul așa de important, pe cât ne fac cei din jur să credem?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Dupa parerea mea, bac-ul nu este atat de valoros pe cat ni se spune. Si peste toate astea, nu dovedesti mai nimic cu el. Adica daca-i arati cuiva ca ai bac-ul. ce vrea sa insemne? Ca esti destept? In ziua de azi inca se crede asta, dar daca stai sa te gandesti la informatiile pe care trebuia tu sa le inveti pentru a lua acel bac si daca e sa ne gandim putin la cat sunt ele de folositoare si DUPA bac, nu mai este acelasi lucru.

Bacul este important doar daca vrei sa mergi la o facultate (chiar daca exista facultati care te accepta si fara), in rest. mai nimic. Poate sunt si locuri de munca care nu te accepta fara bac (desi nu vad logica in asta... tu esti sef la kaufland si nu il angajezi pe ala la casa din cauza ca nu stie de Brancoveanu sau moara cu noroc ) Eu unul nu vad logica in asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu exista facultati care te accepta fara bac, nu mai da informatii gresite!

16 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Post-liceala sau facultate fara bac poti face, BAC-ul o prostie. E important doar daca vrei sa devii ceva mai special, gen chirurg, chiar daca tot ce face este sa-ti **** creierii punandu-te sa faci nu stiu de comentariu la Eminescu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce facultate poti face fara bac?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

MA ROG, scoli specializate

| August99 a răspuns:

Nu. este important pentru cei care vor sa se faca medici sau avocati sau meserii de genul, sau pentru cei care considera ca nu-i duc capul suficient sa faca bani si fara bac

| j1NNNx a răspuns:

La aproape toate angajarile ti se cere, si pentru facultati din cate stiu.

| liliana77any a răspuns:

Este important deoarece esti incadrat intr-o grila de scolarizare mai superioara.

| DannyR0 a răspuns:

Inainte de toate, cred ca cei care spun ca bacul nu este un act important sunt cei care ori nu l-au dat, ori nu l-au luat sau daca chiar l-au luat au facut-o cu foarte mari dificultati. Nu poti spune ca nu este important atata timp cat daca vrei sa faci o facultate acreditata iti trebuie bacul - aviz celor ce spuneau ca poti face fac facultate fara bac, acelea sunt neacreditate si le cam faci degeaba -. Nu este important pentru cei care au propria lor afacere, insa sunt foarte putini si chiar si acolo ai nevoie de ceva scoala si creier pentru a ajunge sus sau pentru cei care au parinti potenti financiar. Acum vin si te intreb eu pe tine, ce poti tu lucra fara studii superioare? Nu ai nici o calificare dupa cele 12 clase, iar lipsa bacului spune ceva pentru angajator. Poate pentru tine nu e important, insa pentru firme este. Cum am mai spus, te poti descurca in viata si fara bac, dar nu trebuie sa reprezinte asta un target.
Am vazut mai jos un comentariu care spunea "tu esti sef la kaufland si nu il angajezi pe ala la casa din cauza ca nu stie de Brancoveanu sau moara cu noroc". Unu la mana, la acest job nu ai nevoie de asa ceva laughing. Doi la mana, in bac poti da si matematica si daca nu sti ca si casier mate mai bine te-ai duce sa maturi pe jos. Totusi cei care cer sa ai bacul o fac pentru ca tu in viitor o sa poti promova, iar pentru anumite posturi ei te vor indruma in a face o facultate pentru a obtine o certificare si pentru a face astea ai nevoie de bac. O spun tare si raspicat, doar prostii spun ca in societatea, contextul social, politic si economic actual nu ai nevoie de bac.
In concluzie, lasa prostiile si ia bacul pentru ca viata e plina de neprevazute si mai bine sa ai acest act pentru ca nu stii cand o sa ai nevoie de el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DannyR0):

Nu exista facultate recunoscuta de MENCS pe care sa o poti face, nu exista facultati 'neavizate'.

| DannyR0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te invit sa citesti urmatorul articol: https://www.money.ro/lista-facultatilor-neacreditate/

| anonim_4396 a răspuns (pentru DannyR0):

Atunci s-a facut un studiu si au fost impartite pe calificative, la niciuna nu poti intra fara BAC. AI inteles gresit ce scrie acolo.

| DannyR0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia de citeste si asta: https://www.studentie.ro/......c-id203941

| anonim_4396 a răspuns (pentru DannyR0):

Scrie clar: ''scoala postliceala din cadrul Universitatii x''

| DannyR0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-mi arati si mie unde scrie in ultimul paragraf "scoala postliceala"

| vladuss09 a răspuns:

La toate faculatiile ti se cere bacul, dar si la foarte multe postrui de munca. Cele care se bazeaza pe curatenie (femeie de servici), conducator auto (trist sau altele) etc. Cu bac ai o meserie mult mai bine platita decat una care nu necesita bac.

| Stefan1992m a răspuns:

Da. Este important! O sa te lovesti mereu de el la fiecare angajare.