| bogdan1004 a întrebat:

Este "bine" sa ma fac jandarm? Adica merita riscurile? ce riscuri sunt?

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Nu se zice interventie ci altfel eu am spus asa pentru ca nu mai stiu exact cuvantul. Ideea e ca iti poti alege ( cel putin asa era inainte) daca vrei sa stabilesti ordinea publica pe strada sau sa stai intr-o institutie publica. Si intr-avedar cand vine vorba de prosteste sau alte activitati de genul acestora care necesita un numar mare de cadre care sa stabilesca ordinea atunci sunt somati atatia oameni cati cat sunt necesari indiferent daca acest fapt e inclus in atributiile normal sau nu ale jandarmului respectiv.Practic unde esti chemata acolo te duci. Si difereta ti-am zis care este: unul "de pe strada" sa zic asa poate fi solicitat in orice moment din zi sau din noapte (si lucrul acesta se intampla destul de des) pe cand la ceilalti nu se intampla asa. Da pot fi solicitati si ei oricand dar lucrul asta se intampla in cazuri mai rare

11 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Pai depinde. Daca te bagi la cei ce se ocupa cu interventiile sau cu asigurarea ordinii publice riscurile sunt ca pot sa sara unii la bataie dar daca nu te bagi la asa ceva nu ai niciun risc major pentru ca lucrezi ca un fel de paznic prin diferite institutii publice.

| bogdan1004 explică (pentru Dana211):

La cei interventiile sau cu asigurarea ordinii publice (ma atras de cand a vazut ce fac la Piata universitatii atunci la protestelaughing

| Dana211 a răspuns (pentru bogdan1004):

Nu e vorba numai de proteste ci si de concerte sau diferite evenimente. Si crede-ma ca nu e placut ca sa pleci de la cheful de ziua ta pentru ca esti chemat "la datorie" ( aici ma refer la cei de la interventii)-cunosc cazuri.

| bogdan1004 explică (pentru Dana211):

Nu asta e problema mie imi place s-a cam bat,laughing de asta ma atrage+serviciu stabil+salariu decent

| bogdan1004 explică (pentru Dana211):

Care e diferenta intre cei cu interventii si ce cu asigurarea ordinii publice cati toti participa la protest

| Dana211 a răspuns (pentru bogdan1004):

Nu se zice interventie ci altfel eu am spus asa pentru ca nu mai stiu exact cuvantul. Ideea e ca iti poti alege ( cel putin asa era inainte) daca vrei sa stabilesti ordinea publica pe strada sau sa stai intr-o institutie publica. Si intr-avedar cand vine vorba de prosteste sau alte activitati de genul acestora care necesita un numar mare de cadre care sa stabilesca ordinea atunci sunt somati atatia oameni cati cat sunt necesari indiferent daca acest fapt e inclus in atributiile normal sau nu ale jandarmului respectiv.Practic unde esti chemata acolo te duci. Si difereta ti-am zis care este: unul "de pe strada" sa zic asa poate fi solicitat in orice moment din zi sau din noapte (si lucrul acesta se intampla destul de des) pe cand la ceilalti nu se intampla asa. Da pot fi solicitati si ei oricand dar lucrul asta se intampla in cazuri mai rare

| roxaa15 a răspuns:

Dezavantaje:
- program la dispozitie( adica te pot chema la lucru orcand)
- nu ai voie sa iti inchizi telefonul niciodata
-daca pleci din localitate trebuie sa anunti locul unde pleci
-nu ai sindicat
-poti orcand sa iti pui viata in pericol
-in ziua de azi nu mai e un loc sigur de munca( sistemul bugetar e cum e) si mai sunt

| Vali0n a răspuns:

E foarte bine sa te faci jandarm de ce sa nu.

| DuckShooter a răspuns:

Se merita. exista riscul sa fii detasat la meciul dinamo steaua

| bogdan1004 explică (pentru DuckShooter):

Fraate mai am mult pana la jandarmlaughing am intrebat doar

| Alexandru_Gheorghe_1995 a răspuns:

Depinde cum iei lucrurile. Din punctul meu de vedere avantajele(antrenament, bani, munca sigura) sunt mult deasupra dezavantajelor(riscul vietii, programul de lucru aiurea). Poate fi distractiv sa poti da in cineva chiar daca n-ai vreun motiv laughing