| opppa a întrebat:

Este grea facultatea de Drept, Stiinte Juridice?

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da!--- trebuie sa ai capacitati intelectuale peste medie si o mare rezistenta la stres, nu numai pentru a-ti finaliza studiile universitare ci si pentru a accede in cariera.

| opppa explică (pentru alessia5158):

Deci nu am şanse dacă sunt un simplu om cu capacităţi intelectuale normale, n-am bani cu caruţa si nici pile la tot colţu?

| alessia5158 a răspuns (pentru opppa):

Depinde si de aspiratiile tale! Daca nu-ti doresti mai mult, faci facultatea si, cu putin noroc, prinzi un post obscur, de jurist --- daca-ti doresti notar, avocat, magistrat, astea sunt cu "cantec"!

| opppa explică (pentru alessia5158):

Notar mi-as dori sa devin

| alessia5158 a răspuns (pentru opppa):

Citeste comentariile de la subsolul articolului:http://www.luju.ro/......mediilor-o

| raluk27 a răspuns:

La stat da, e greu. La particular, nu.
Ca sa stie si altii: nu trebuie sa ai nicio pila. Toate profesiile juridice sunt deschise oricui. Exista Institutul National de Magistratura, Institutul Notarial Roman, Institutul de Pregatire al avocatilor. Deci orice absolvent de drept se poate inscrie si poate da examen, examen care in niciun caz nu e usor. Dar de, unii prefera scuza pilelor, ca sa-si justifice incompetenta.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Păi da, dar depinde de tine, cum înveţi.
Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinCN a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa iti placa! Daca esti mai mereu interesat de diverse stiri, schimbari si alte chestii ce tine de drept, cum ar fi cele postate pe site-ul http://drept-md.com/ atunci inseamna ca ai putea urma o viata in directia aceasta!
In al doilea rand trebuie sa muncesti foarte mult! In ziua de astazi din pacate daca nu ai pile, trebuie sa muncesti mult mai mult decat "un fecior de procuror".

| Matei_Mihai_1996 a răspuns:

Trebuie sa inveti fff mult si sa ai pile.winking

| Diary a răspuns:

Da, este cam greu acolo.