| gomen a întrebat:

Este un liceu din Timișoara care sa ma ajute sa îmi găsesc de lucru în străinătate? Ca vad ca in România nu mai are rost. Vreau sa am un viitor dar, mai mereu ma gândesc la viitorul meu, nu vreau sa fac o facultate si după sa ajung sa lucrez la Mcdonald sau kfc straight face In altă țară cred ca e mai ok, plus ca vreau sa învăț engleza la perfectiune.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nicio scoala din lumea asta nu-ti asigura locul de munca (nici in aceeasi tara nici intr-o tara straina). Asta faci tu singur, cu mainile tale.
Dar daca faci o facultate care sa te si pregateasca pentru ceva, nu facultatile care se fac doar pentru diploma iti gasesti mult mai usor, insa tot tu, nici macar facultatea nu-ti asigura locul de munca. Poti sa fi fara scoli dar harnic si sa vrea toti sa te angajeze sau poti sa fii cu Harvard dar lenes...
Bafta.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Liceul doar te scolarizeaza. Nu te ajuta sa pleci in sensul la care te referi. Poate vrei sa spui un profil de liceu care ti-ar folosi pentru un loc de munca bine platit in strainatate. Si la noi poti castiga bine daca cei care ne conduc ar tine cont de nevoile noastre nu numai de imbogatirea lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Liceele nu asigura locuri de munca, acolo mergi doar sa inveti si sa-ti termini studiile liceale, pana la bacalaureat.
Servici iti gasesti singura, dupa terminarea liceului.
Invatarea limbii engelze se poate incepe de la orice varsta si nu-i musai sa mergi intr-o tara straina ca sa o inveti.
Cat priveste munca la McDonald sau KFC, sa stii ca mai toti de acolo au bacalaureatul luat, adica exact ceea ce tu vei face dupa terminarea liceului, pentru ca la pozitii mai inalte nu poti spera, pentru ca nu o ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce treaba are liceul? Tu trebuie' sa pleci cu ideea ca se poate si aici si sa iti ghidezi toata energia in asta. Daca iei si cauti, o sa vezi si multe modele de succes local, in ciuda tuturor aparentelor probleme.

| kanechy a răspuns:

Buna, tocmai ce am vazut intrebarea ta si pot sa spun ca am fost putin mirat! Nu te gandi ca daca ai plecat din Romania, vei gasi in alta Tara caini cu covrigi in coada, toti pe care ii vezi ca au un viitor stralucit sunt aceia care au muncit din greu pentru asta, sa ii excludem pe cei care au furat si continua sa o faca, eu ma refer strict la persoanele cinstite si continui sa sper ca numarul acestora este in crestere! Pana si cei mai mari patroni de firme care acum stau la birou si dau doar ordine, nu s.au nascut asa(majoritatea) au facut si treaba de jos! Toti au inceput cu putinul dar depinde de tine caca vrei sa ramai acolo, cum obisnuia tata sa imi spuna, meseria nu se invata ci se fura! In viata ajungi fix cat investesti in tine! Daca o iei pe scurtaturi asteaptate sa dureze putin instarirea ta! Daca pleci din Romania, un gand matur ar fi sa ai ceva stabilit care sa faci si sa iti iei masuri de precautie cum ar fi in cazul in care nu va functiona cu ce iti propui ce vei face! Trebuie sa te gandesti la mult mai multe aspecte, sa pui raul inainte apoi binele deoarece vei ramane dezamagita cu sperante in van! Toti pe care i.ai vazut la mc sa kfc eu sincer cred ca doar la atat aspira, nu se gandesc la viitor ei se gandesc la faptul ca atata timp cat sunt inca tineri, sa faca, ceea ce inseamna ca au un principiu prost! Ei vor banul acum si gata! Sa iti spun sincer un angajat de la kfc are salariul mai mare de cat al meu! Si eu lucrez ca arhitect! Crezi ca nu as putea sa lucrez si eu la kfc?! As putea, atata timp cat imi da bani pe loc aia e! Dar daca stai bine sa te gandesti nu stau chiar asa lucrurile! Eu cu cat am vechime in arhitectura atat si salariul creste dar la kfc este batran pa pa! Sa nu mai vb de pensie! Ideea este urmatoarea! Nu pleca la drum cu idea ca vreau sa dau la o facultate care ajung ceva in viata, ca asa toate sunt dar depinde de tine cum iti faci munca! Trebuie sa te gandesti ce vrei tu sa faci! Tu vrei sa mergi la munca si sa te uiti la ceas la fiecare 5 minute? Sau sa treaca timpul si nici sa nu stii cand a trecut?! Gaseste ceva care iti place si ai sa vezi cate idei o sa ai in ati deschide o afacere sau sa prosperi! Un lucru si inchei! Sa pleci din tara nu e o solutie!