| kapetanos25 a întrebat:

Eu intr-un viitor indepartat doresc sa devin farmacist si m-am gandit ca sa dau la un liceu care sa ma pregateasca pentru facultatea de farmacie. Ar trebui sa merg la un liceu care sa ma pregateasca pentru facultate sau nu prea conteaza liceul? Sunt clasa a VIII -a acuna termin.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu nu conteaza profilul liceului, nu este o conditie de intrare.
Dupa parerea mea este bine sa mergi la un liceu sau clasa cu profil de chimie-biologie, fiindca o sa fii mai bine pregatit pentru farmacie.

5 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Nu te-ar dezavantaja.cuosc persoane care de la profil filologie(unde nu se face chimie si bio din a11a)tot secretul este sa te apuci din a11a sa inveti chimie multa si bio.cunosc persoane la mateinfo care au inceput din a11a al 2lea sem sa mearga la ore de chimie.in concluzie:poti sa mergi la orice profil, dar sa inveti mai mult la chimie si bio(plante) si vei reusi.Succes!

| pauladrian a răspuns:

Meseria de farmacist e pentru femei

| rolfenstein a răspuns:

Si eu vreau sa fac o facultate de farmacist in ciuda faptului ca e o facultate si o meserie de femei.

| kapetanos25 explică:

Aha. am inteles. Dar daca sa nu intru la un liceu cu profil biologie-chimie mar dezavantaaj la intrarea in facultate?

| kapetanos25 explică:

Fiecare cu ce isi doreste.